Polskie Radio Dzieciom

Skąd pochodzą mariachi?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:28
Meksyk to kraj o bogatej kulturze, pełen kolor i dźwięków. Państwo to, do którego wybraliśmy się w „Muzycznych Podróżach” jest siedzibą wielu studiów nagraniowych. Ponadto, muzyka meksykańska jest bardzo popularna w Ameryce Łacińskiej, natomiast sami mariachi znani są na całym świecie.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Kraj ten jest trzecim największym państwem w Ameryce Północnej, a jego oficjalnym językiem jest hiszpański, chociaż oficjalnie Meksyk nazywa się Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi. Na terenach współczesnego Meksyku żyło wiele cywilizacji, m.in. Majowie i Aztekowie, których państwo istniało od połowy XIII wieku, do roku 1521. Następnie obszar ten został podbity przez Hiszpanię, która panowała tam do momentu uzyskania niepodległości kraju w 1821 roku. 

Posłuchaj
57:19 24.08. Muzyczne podróże.mp3 Skąd pochodzą mariachi? (Muzyczne podróże/PR Dzieciom)_24.08.2021.

Meksykanie to naród niezwykle muzykalny. Jednym z głównych symboli tego kraju są mariachi, których muzykę można usłyszeć m.in. na głównym placu stolicy czy w miejskich autobusach. Mariachi towarzyszą ludziom w ich codziennym życiu oraz dbają o odpowiednią oprawę podczas najważniejszych wydarzeń z życia. Typowa orkiestra składa się z instrumentów strunowych, takich jak skrzypce czy różne odmiany gitar. W nowoczesnej odmianie możemy usłyszeć również flet, trąbkę i saksofon. Zwykle mariachi liczą od 3 do 12 członków, którzy grają muzykę spacerując.  

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 24.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Letnie motywy w piosenkach z bajek

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:50
W czasie wakacji wybieramy się w podróże po Polsce lub za granicę, podczas których czekają na nas ciekawe doświadczenia i przygody. Możliwość przemieszczania się jest ważna także w kontekście tworzenia bajek, które są następnie przekazywane przez dystrybutorów na całym świecie. Popularność zdobywają nie tylko dzięki ukazanym historiom czy efektom specjalnym, ale też wspaniałym piosenkom i melodiom, bez których nie mogą istnieć, a które można było usłyszeć w "Muzycznych podróżach". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie i twórczość Claude'a Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:10
Nierzadko talent muzyczny objawia się w młodym wieku, jak w przypadku kompozytora Claude'a Debussy'ego, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach". Artysta ten żył na przełomie XIX i XX wieku, a dzięki swojemu nowatorskiemu stylowi został okrzyknięty "Ojcem muzyki" poprzedniego stulecia.
rozwiń zwiń