Polskie Radio Dzieciom

Życie i twórczość Claude'a Debussy'ego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:10
Nierzadko talent muzyczny objawia się w młodym wieku, jak w przypadku kompozytora Claude'a Debussy'ego, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach". Artysta ten żył na przełomie XIX i XX wieku, a dzięki swojemu nowatorskiemu stylowi został okrzyknięty "Ojcem muzyki" poprzedniego stulecia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Carlos Castilla

Claude Debussy urodził się w 1862 roku na przedmieściach Paryża. Miał on czwórkę rodzeństwa i pochodził z rodziny, która nie była blisko związana z muzyką. Szybko jednak okazało się, że wykazuje się on niezwykłym talentem, przez co pierwsze lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. 3 lata później udał się do konserwatorium, gdzie spędził kolejne kilka lat. 

Posłuchaj
59:38 23.08. Muzyczne podróże.mp3 Życie i twórczość Claude'a Debussy'ego (Muzyczne podróże/PRD)23.08.2021

Jego styl muzyczny ocenia się jako niezwykle indywidualny i łączy się go z pojęciem impresjonizmu. Nurt ten występuje także w malarstwie i podkreśla wrażenie, które obraz jest w stanie wywołać u widza, a muzyka u słuchacza. Jego kompozycje różniły się od tych, które tworzone były dotychczas. Jedną z nich, którą można było usłyszeć podczas "Muzycznych podróży" zadedykował swojej 3 letniej córce.

Claude'a Debussy'ego uznaje się za przedstawiciela muzyki współczesnej. Za pomocą dźwięków chciał przekazać cząstkę natury i odgłosy otaczającego nas świata, np. spadającej kropli deszczu. Poprzez "Popołudnie Fauna" starał się przekazać atmosferę gorącego popołudnia spędzanego na południu Europy, wśród traw i drzew oliwnych. Był on nie tylko muzycznym rewolucjonistą, ale też bardzo utalentowanym pianistą, jednak zrezygnował z kariery instrumentalisty, ponieważ, jak się mówi, brakowało mu systematyczności w nauce. Zamiast tego stał się kompozytorskim geniuszem.

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: życie i twórczość Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:41
Wakacyjne wyjazdy nie tylko kształcą, ale też inspirują. Przekonał się o tym m.in. polski kompozytor, Fryderyk Chopin, o którym można było usłyszeć w „Muzycznych Podróżach. Okres letni spędzał u majętnych przyjaciół, gdzie z pasją poznawał ludowe zwyczaje i muzykę, która stała się później jego weną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnie motywy w piosenkach z bajek

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:50
W czasie wakacji wybieramy się w podróże po Polsce lub za granicę, podczas których czekają na nas ciekawe doświadczenia i przygody. Możliwość przemieszczania się jest ważna także w kontekście tworzenia bajek, które są następnie przekazywane przez dystrybutorów na całym świecie. Popularność zdobywają nie tylko dzięki ukazanym historiom czy efektom specjalnym, ale też wspaniałym piosenkom i melodiom, bez których nie mogą istnieć, a które można było usłyszeć w "Muzycznych podróżach". 
rozwiń zwiń