X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże" o I etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:45
W "Muzycznych Podróżach" porozmawialiśmy o XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, którego pierwszy etap właśnie dobiegł końca. Do konkursu zgłosili się uczestnicy z całego świata, jednak do jego pierwszej części zakwalifikowało się 87 pianistów.
XVIII KONKURS CHOPINOWSKI
XVIII KONKURS CHOPINOWSKIFoto: PAP/Leszek Szymański

Z powodu pandemii konkurs został przełożony na rok później, dzięki czemu pianiści mieli więcej czasu na przygotowania. Jak w przypadku każdej edycji, poziom jest bardzo wysoki, dlatego też trudno wyeliminować uczestników. Z ponad 500 zgłoszeń do eliminacji zakwalifikowało się 150 pianistów, w tym także ci, którzy w wyniku wygranej w prestiżowym konkursie mieli zagwarantowane uczestnictwo w pierwszym etapie. Po eliminacjach liczba uczestników spadła do 87 pianistów. Wśród nich byli muzycy z Chin, Japonii, Polski, Korei Południowej, Włoch, Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, Wietnamu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

Posłuchaj
59:33 7.10. Muzyczne podróże.mp3 Jak przebiega I etap Konkursu Chopinowskiego (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_7.10.21.

Regulamin konkursu określa ścisłą grupę utworów na każdy etap, z której pianiści mogą wybrać dzieło, które chcą zagrać. Podczas pierwszej części artyści musieli wykonać etiudy, które zostały napisane, aby instrumentaliści mogli ćwiczyć swoją technikę. W związku z tym, ich wykonanie nie jest proste, a każdy utwór reprezentują inny problem techniczny. Dzięki temu jury mogą ocenić technikę i przygotowanie pianisty. W kolejnej części pianiści dokonują wyboru z następnej grupy utworów, jakimi są nokturny. Komisja ocenia także wrażliwość, z jaką artyści prezentują każde dzieło, ponieważ Chopin dbał o to, by treść jego utworów była romantyczna i uczuciowa. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 7.10.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

 

Zobacz także

Czytaj także

Jaką muzykę komponował Fryderyk Chopin

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 16:16
Fryderyk Chopin i jego kompozycje od dawna stanowią inspirację dla artystów. Postać ta fascynuje nie tylko muzyków ale też inne osoby, które studiują życie i dzieła Chopina, by pogłębić swoją wiedzę na temat jego twórczości. Jak można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach", w październiku tego roku odbędzie się już XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego, do którego zgłosiło się 500 osób z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski - audycje muzyczne dla dzieci w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 08:11
W sobotę 2 października 2021 roku Warszawa ponownie stała się światową stolicą muzyki! Po 6 latach oczekiwań rozpoczęła się kolejna, 18. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyk Chopina. W poniedziałek 11 października w audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom dowiemy się jakie formy są grane na konkursie w poszczególnych etapach. Zapraszamy! 
rozwiń zwiń