Polskie Radio Dzieciom

"Otwieramy emocje". Joszko Broda o muzyce, którą można poczuć

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 12:15
- W mojej wiosce w górach, w mojej kulturze mówi się tak "czujesz, czujesz mnie?", czyli "posłuchaj mnie", albo "posłuchaj nas". Tak to się odzywa w gwarze, ale to jest bardzo głębokie, bo idzie to do emocji. My mamy taki sposób na bycie z ludźmi; od dźwięku do emocji i tam się dzieją bardzo ciekawe rzeczy - mówił Joszko Broda, gość Darii Druzgały w "Muzycznych podróżach".
Zdjęcie z warsztatów prowadzonych przez Joszko-Brodę w ramach projektu Poczuj  od dźwięku do emocji
Zdjęcie z warsztatów prowadzonych przez Joszko-Brodę w ramach projektu "Poczuj – od dźwięku do emocji"Foto: Zdjęcie dzięki uprzejmości Instytutu Transmisji Kulturowej

Odbiorcami projektu "Poczuj - od dźwięku do emocji" są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym - koncertach i warsztatach Joszka Brody.

"Klucz do emocji"

Joszko Broda opowiadał o tym, jak można wyrażać swoje emocje poprzez muzykę. - Ja pozwalam dzieciom pootwierać te emocje, daję im do tego klucz, do tych siedmiu podstawowych emocji. Dzieci to biorą to biorą całymi garściami, a dzieje się to przy pomocy dźwięków na tych dziesiątkach instrumentów w różnych starych etnicznych, na których gram. Widzę, że to jest potrzebne tym dzieciom, że dzieci się dowiadują, że o emocjach trzeba rozmawiać. Dowiadują się, że nie można ich wrzucać, pod dywan chować, tłamsić. Tylko że trzeba je nazwać, określić, umieć "obsługiwać" i to jest właśnie zadanie - mówił gość audycji.

Wypróbuj na stronie internetowej

Projekt obejmuje także stronę internetową, za pośrednictwem której można grać na instrumentach, o których mówił w rozmowie Joszko Broda. Aplikacja pozwala także dziecku tworzyć własną kompozycję, która może odzwierciedlać jego emocje, lub..  zmienić ich stan.

Na stronie "Poczuj - od dźwięku do emocji" należy kliknąć zielony listek w lewym, dolnym rogu.

Posłuchaj
59:06 2023_10_04 10_00_28_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 4 października godz. 10:00

Patronem medialnym projektu "Poczuj – od dźwięku do emocji" jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

"Poczuj - od dźwięku do emocji" "Poczuj - od dźwięku do emocji"

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Daria Druzgała

Data emisji: 04.10.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

B.B. King - legenda bluesa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 11:30
B.B. King jest uznawany za jednego z najważniejszych gitarzystów wszech czasów, a także jednego z trzech najwybitniejszych bluesmanów - obok Alberta Kinga i Freddiego Kinga. Był też wokalistą i autorem tekstów. Jego twórczością inspirowało się wielu wykonawców muzyki bluesowej, i nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynne zespoły "Mazowsze" i "Śląsk"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 13:00
Zespół Mazowsze od 75 lat prezentuje polski folklor na scenach całego świata. Nie tylko zachwyca swoimi występami, ale również inspiruje, edukuje i zachęca do zgłębiania wiedzy o polskiej kulturze. W 1953 roku - 70 lat temu - Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską założyli słynny Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
rozwiń zwiń