Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż przez twórczość Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:11
Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku. Kompozytor przyszedł na świat dokładnie 140 lat temu w rodzinnym majątku w Tymoszówce – miejscu, które obecnie znajduje się na Ukrainie. To właśnie tam rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem zaczął chodzić już do profesjonalnego nauczyciela, który stwierdził, że może nie będzie z niego wirtuoza, ale talent do muzyki bezsprzecznie posiada. Z czasem Karol Szymanowski wyjechał do Warszawy na naukę kompozycji, a niedługo później trafił do Berlina. Tam rozpoczęła się jego kariera poza granicami kraju, która szybko przerodziła się w ogólnoświatową sławę.  
Polish composer Karol Szymanowski, pictured in 1935.
Polish composer Karol Szymanowski, pictured in 1935.Foto: Photo: National Digital Archives

Karol Szymanowski wyjechał do Warszawy, by uczyć się kompozycji pod okiem jednego z działających ówcześnie w Warszawie kompozytorów, Zygmunta Noskowskiego, a jeszcze później pojechał do Berlina i spotkał innych młodych polskich kompozytorów, z którymi założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, czyli nieformalne stowarzyszenie, które miało pomagać w promowaniu działalności młodych kompozytorów. 

Posłuchaj
37:14 2022_10_03 10_00_00_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 3 października godz. 10:00

Dzięki działalności w spółce Karol Szymanowski zaprezentował swoje kompozycje nie tylko w Warszawie, ale też w Berlinie, co sprawiło, że zaczął robić kompozytorską karierę poza granicami kraju. Twórczość Karola Szymanowskiego została poznana na całym świecie za sprawą jego przyjaciela jego przyjaciela ze spółki, Grzegorza Fitelberga, który był nie tylko kompozytorem, ale też wybitnym dyrygentem. Kiedy posłuchał muzyki Karola Szymanowskiego, zachwycił się nią i zaczął prezentować ją wszędzie tam, gdzie koncertował i prowadził orkiestry symfoniczne, czyli na całym świecie. 

Karol Szymanowski to twórca, który do dziś jest doceniany na świecie jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów, którzy tworzyli w pierwszej połowie XX wieku. Więcej o życiu i twórczości polskiego kompozytora w Muzycznych podróżach na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Dalej:
Muzyczna podróż na południe aż do Grecji
"Jak zostać reporterem". Kiedy włączyć nagrywanie?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

W "Muzycznych Podróżach" przenosimy się nad Kanał Sueski. Muzyka z filmu "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 13:09
W audycji Muzyczne Podróże mówimy o "W pustyni i w puszczy". Książkę o takim tytule napisał ponad sto lat temu Henryk Sienkiewicz, polski powieściopisarz, który w 1905 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku Sienkiewicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy polskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Muzycznych Podróżach" przenosimy się do Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 17:18
Chorwacja to kraj, który znajduje się na południu Europy nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią, a od północy z Węgrami i Słowenią, natomiast od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. W skład tego malowniczego kraju wchodzi aż tysiąc dwieście czterdzieści sześć wysp, z czego zamieszkałych jest tylko czterdzieści siedem.
rozwiń zwiń