Polskie Radio Dzieciom

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 08:00
Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
O przyrodzie obecnej w muzyce posłuchaj w audycji Muzyczne podróże w PRD
O przyrodzie obecnej w muzyce posłuchaj w audycji "Muzyczne podróże" w PRDFoto: shutterstock/TAUFIK ARDIANSYAH

Jednym z najsłynniejszych odgłosów natury wykorzystywanych w muzyce jest najprawdopodobniej lot trzmiela z "Bajki o carze Sałtanie". Jest to tak naprawdę lot carewicza Gwidona, który został zamieniony w owada, a jego lot naśladuje cała orkiestra symfoniczna. Lot trzmiela bardzo szybko zyskał na popularności i do dziś wielu instrumentalistów sięga po ten utwór starając się grać go coraz szybciej. 

Posłuchaj
58:59 2023_08_14 10_00_08_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże - W muzycznym ogrodzie

Trzmiel nie jest jedynym owadem i zjawiskiem naśladowanym przez dźwięki w muzyce. W drugiej części szóstej symfonii Beethovena usłyszeć można strumyk, a w poemacie symfonicznym Bedřicha Smetany zatytułowanym „Wełtawa” słychać dźwięki płynącej przez Czechy tytułowej rzeki. Morze pojawia się dźwiękowo także w utworach koncertowych, m.in. w uwerturze "Hebrydy" Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, uwerturze do opery "Holender-Tułacz" Ryszarda Wagnera czy w szkicach symfonicznych zatytułowanych "Morze", których autorem jest Claud Debussy. 

Jeszcze w epoce baroku, w osiemnastym wieku kompozytorzy chętnie naśladowali dźwiękami odgłosy przyrody. Z czasem postanowiono, że muzyka bardziej od naśladownictwa powinna wywoływać emocje związane z konkretnymi dźwiękami i idącymi za nimi obrazami. W dziewiętnastym wieku świat stał się bardzo zatłoczony - kto mógł, ten z wielkiego miasta uciekał na wieś. Idealizowano wtedy obraz wiejskiego życia i przyrody będącej na wsi. Tak właśnie powstała "Symfonia pastoralna" Ludviga van Beethovena, w której orkiestra naśladuje śpiew ptaków, odgłosy burzy i szmer strumyka. 

Więcej o przyrodzie obecnej w muzyce możecie posłuchać w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji. 

Audycja: Muzyczne podróże 

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 14.08.2023

Godzina emisji: 10:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Muzyka z filmu "Tajemniczy ogród"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 15:15
"Tajemniczy ogród" - opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Dziś poznamy muzykę polskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera skomponowaną do filmowej adaptacji powieści wyreżyserowanej przez Agnieszkę Holland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż do Afryki. Afrykańskie zwierzęta 

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 15:42
W Muzycznych podróżach wybieramy się w podróż do Afryki, by poznać piosenki o afrykańskich zwierzętach - nie może zabraknąć słonia, lwa i strusia! Jakie jeszcze zwierzęta żyją w Afryce? Dowiecie się tego słuchając audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka do podróżowania. Czego słuchać w podróży z dziećmi? 

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 14:47
Bardzo popularnym w ostatnim czasie środkiem transportu jest samochód. Na wakacje często jeździ się także pociągami i autobusami, a jeśli wybieramy odległe miejsca - latamy samolotami. Sposobem na podróżowanie może być także rejs, np. statkiem. Jakie muzyki słuchać podczas podróży, aby umilić czas rodzinie?
rozwiń zwiń