Polskie Radio Dzieciom

O teatrze w którym główną rolę grają lalki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 22:41
Spektakle lalkowe to takie, w których występują lalki poruszane przez aktorów. Taki aktor może być zarówno ukryty, jak i widoczny na scenie, traktując lalkę jako scenicznego partnera. Aktor, który porusza lalką, a więc ożywia ją na scenie nazywany jest lalkarzem bądź animatorem. Właśnie do teatru lalek wybrał się ostatnio smok Adaś, prowadzący Poranek w PRD. O swoich przeżyciach postanowił opowiedzieć w audycji. 
Teatr lalek
Teatr lalekFoto: Shutterstock

Teatr, do którego smok Adaś wybrał się wraz z Wojtkiem znajdował się w namiocie. Obok namiotu stał wóz jak wydarty z westernu, przy którym pasły się dwa konie. Ludzie byli ubrani na czarno i mieli na głowach dziwne czapki. Jak się szybko okazało, wóz należał do lalkarzy, którzy jeżdżą nim do różnych miejscowości w Polsce, niekoniecznie tych największych, by dawać w nich przedstawienia. Adaś i Wojtek załapali się na spektakl kończący wakacyjną trasę. A dlaczego aktorzy byli ubrani na czarno? Żeby nie byli widoczni na scenie, ponieważ w tych spektaklach główną rolę grają lalki. 

Posłuchaj
119:31 2022_08_29 08_00_04_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 29 sierpnia godz. 08:00

Smok Adaś opowiedział słuchaczom Poranka, jak teatr wyglądał w środku oraz dodał co nieco na temat przebiegu spektaklu. Sztuka nosiła nazwę „O Kasi, co gąski zgubiła”, a dokładniej – porwał je nikt inny jak Wilk głodomór. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, podczas których można było dowiedzieć się wiele na temat teatru lalek. Jeśli również chcecie zgłębić swoją wiedzę w tym temacie, słuchajcie Poranka na antenie [Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy.

Audycja: Poranek

Prowadzi: Wojciech Słupiński

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 08:00

Wstawaj, szkoda dnia! My budzimy lepiej niż budzik, kogut i wiadro wody!

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!

Zapraszają: Martyna Chuderska (pn-czw.) i Justyna Majchrzak (pt.).

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Wrześniowe smaki i zapachy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:12
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom spróbowaliśmy różnych odmian śliwek, obejrzeliśmy pomidory w niemal wszystkich kolorach świata i sprawdziliśmy w jakich kwiatach uwijają się teraz pracowite pszczoły. Składaliśmy też życzenia ratownikom medycznym z okazji dnia pierwszej pomocy i sprawdziliśmy, czy każdy może takiej pomocy udzielić potrzebującym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe zjawiska związane z morzem i oceanem w audycji Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:18
Oceaniczne wody skrywają nie tylko tajemnicze, mityczne stwory, ale są także środowiskiem, w którym dochodzi do różnych naturalnych zjawisk wciąż pozostających tajemnicą. Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego? Na czym polega bioluminescencja? Czy morze może mieć coś wspólnego z jaskinią? Czym jest efekt mlecznego morza na Oceanie Indyjskim? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w audycji "Poranek" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Psa w Polskim Radiu Dzieciom świętujemy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 11:22
Dzisiejszy Poranek merda ogonem i poszczekuje z radości! 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Święto naszych czworonogów przypada na ostatni miesiąc wakacji. Obecnie dni są gorące, więc pamiętajmy o tym, by naszym pupilom nie zabrakło wody. Warto też przewidzieć dla psa odpoczynek w cieniu, jak również odpoczynek w domu. Nie zapominajmy też o sobie – pijmy dużo wody, stosujmy krem z filtrem i nie zapominajmy o nakryciu głowy.
rozwiń zwiń