Polskie Radio Dzieciom

"Sowa mądra głowa". Czy naprawdę sowy są takie mądre?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 18:00
Sowy od lat są uznawane za symbol mądrości i to właśnie jako mądre głowy najczęściej przedstawia się je w literaturze. Z bajek możecie kojarzyć sowę w okularach i w towarzystwie książek. Ale czy naprawdę sowy są takie mądre? Posłuchajcie!
W poranku Polskiego Radia Dzieciom  - audycja o sowach.
W "poranku" Polskiego Radia Dzieciom - audycja o sowach.Foto: Shutterstock/Mr.Music

Sowy charakteryzują się przede wszystkim świetnym wzrokiem. Widzą dobrze nawet w nocy. To właśnie nocą większość sów jest aktywna. Podczas nocnych łowów ptaki polegają jednak na słuchu, a ich uszy nie są symetryczne, co sprawia, że lepiej słyszą.

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIGO RADIA DZIECIOM 

Sowy są dalekowzroczne, co oznacza, że łatwiej jest im dostrzegać obiekty znajdujące się w oddali. Za pomocą wzroku są w stanie przybliżać obiekty jak przez lornetkę. Ich szyja jest w stanie obrócić się o 270 stopni, a pole widzenia wynosi do 300 stopni.

Jest wiele gatunków sów, a najpopularniejsze to puchacz, który jest największy, puszczyk, uszatka czy sowa śnieżna..

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Posłuchaj
118:30 Radio_Dzieciom 2023_06_28-08-00-24.mp3 Wszystko o sowach (Poranek w Polskim Radiu Dzieciom)

Audycja: Poranek

Data emisji: 28.06.2023
Godzina emisji: 8.00-10.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 


Zobacz także
Czytaj także

Zwierzęta żyjące w Australii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 16:00
W Australii jest bardzo dużo różnych zwierząt. Niektóre z nich żyją tylko tam i nie można ich spotkać na żadnym innym kontynencie. Takie zwierzęta to endemity.  Najbardziej znane zwierzęta w Australii to kangury, które są bardzo skoczne - potrafią skoczyć aż na trzy metry w górę. Kangury są torbaczami, co oznacza, że małe kangury przebywają w torbie swojej mamy. W Australii żyją też koale, kazuary, kolczatki australijskie, emu, a także węże, pająki i jaszczurki i wiele innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy papużki to naprawdę nierozłączki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 18:00
Na świecie istnieje około 400 gatunków papug. Są to ptaki nie tylko piękne, ale też bardzo inteligentne, które mają zdolność zapamiętywania i powtarzania słów. Do papug, które najlepiej posługują się ludzką mową należą m. in. żako, ary, kakadu czy amazonki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna wycieczka po zamkach w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 00:30
Zbliżają się wakacje, a to oznacza więcej czasu na podróże – mniejsze i te nieco większe. Wojtek i Adaś lada moment rozpoczną przygotowania do wakacyjnego zwiedzania zamków w Polsce.
rozwiń zwiń