Polskie Radio
Section05
zamki w Polsce

Rezydencja hetmanów, Lubomirskich i Radziwiłłów, czyli Pałac Prezydencki i jego historia

Wśród wielu pięknych pałaców Warszawy znajduje się też jeden z najważniejszych – i nie zawsze dostępnych dla zwiedzających – w kraju. – Dziś zabieramy państwa na Krakowskie Przedmieście, do dawnej okazałej rezydencji Koniecpolskich i Radziwiłłów, która znana jest obecnie jako Pałac Prezydencki. Może się wydawać, że swoją funkcję pełni od wielu lat, tak naprawdę siedzibą głowy państwa stał się dopiero w latach 90. – przypomina Marta Piasecka, zapraszając na "Trójkę po królewsku". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marta Piasecka Marek Gaworski turystyka Warszawa KULTURA Radziwiłłowie

Zamki w Polsce. Warto je rekonstruować czy lepiej pozostawić ruiny?

Ponad jedna trzecia zamków znajdujących się na terenie Polski to ruiny. Część z tych obiektów zniszczeniu uległa jeszcze w XVI wieku, inne nie przetrwały wojen lub destrukcyjnego upływu czasu, często jednak w obecnym kształcie wpisują się trwale w krajobraz kulturowy i geograficzny regionu. Czy w oparciu o badania i ustalenia specjalistów zamki te powinny zostać odbudowane?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski zamki w Polsce zabytki turystyka architektura

Darmowy listopad. Rezydencje królewskie z całej Polski zapraszają do siebie

Wielowiekowa siedziba polskich władców, apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego, podmiejski pałac Jana III Sobieskiego, ale nie tylko. W ramach akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" można za darmo zwiedzać zamki i pałace rozsiane po całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Darmowy listopad zamki w Polsce Zamek Królewski Wawel Malbork wystawa muzeum za darmo podróże po Polsce Wilanów Łazienki Królewskie Wieliczka

Zamek Cisy: średniowieczne ruiny w cieniu popularnego Książa

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie zamków i pałaców. Wśród nich są te lepiej zachowane bądź odbudowane, są także te w gorszej kondycji, mało znane czy wręcz zapomniane. Zamek Cisy należy do tej właśnie grupy: bez wątpienia przyczyniło się do tego bliskie sąsiedztwo niezwykle popularnego i okazałego Książa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zamki w Polsce Dolny Śląsk Zamek Książ Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Pałac w Miłosławiu. Niezwykłe kolekcje, wybitni goście

Pałac w Miłosławiu to jedna z najbardziej niezwykłych i ciekawych siedzib arystokracji w Wielkopolsce. – Jego właściciele, Mielżyńscy i Kościelscy, słynęli ze swojego patriotyzmu i pasji kolekcjonerskich, dzięki czemu ich pałac bardziej przypominał muzeum niż mieszkalną rezydencję – opowiadała Marta Piasecka, zapraszając na audycję poświęconą fascynującej historii polskich zamków i pałaców. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marta Piasecka Marek Gaworski turystyka KULTURA