X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kiedy czas na pierwsze samodzielne wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 15:00
Rodzinne wakacje, to wspaniały czas. Nadchodzi jednak moment, w którym trzeba dać dzieciom więcej wolności i samodzielności. Jak nie przegapić tej chwili i kiedy pozwolić dzieciom na pierwsze wakacje bez rodziców?
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Wspólne przebywanie to właściwie jedyna metoda na budowanie więzi. Świadomość fizycznej obecności, bliskości i wsparcia rodziców jest szczególnie ważna w pierwszych trzech latach życia dziecka. Dzięki więzi zbudowanej na tym etapie życia, dzieci z większą odwagą i spokojem stawią czoła pierwszym wakacjom bez mami i taty. 

Etapy uwalniania
Jako rodzicie chcielibyśmy, żeby nasze dzieci pewnego dnia były w pełni samodzielne. Ta samodzielność wymaga jednak etapów w których mogłaby wzrastać. Jednym z nich jest samodzielny wyjazd na wakacje. Z pewnością nasze dziecko już jako nastolatek przyjdzie do nas rozmawiać o takim ”wypadzie tylko z przyjaciółmi”. Nasza zgoda będzie wtedy uzależniona od dwóch czynników.  

Po pierwsze uznanie, że my jako rodzice jesteśmy gotowi wypuścić dziecko na samodzielny wyjazd. Po drugie przekonanie, że nasz nastolatek jest na taki wyjazd gotowy. Obydwa te aspekty potrzebują zacząć w nas dojrzewać o wiele wcześniej. Najlepszym przygotowaniem będzie umożliwienie dziecku wyjazdów na kolonie i obozy jeszcze przed 10 rokiem życia. 

Dzieciństwo
Każde dziecko ma unikalny charakter, wyjątkową osobowość i odpowiedni czas na różne aktywności. Do wyjazdów kolonijnych, czy obozowych będzie gotowe w sobie właściwym czasie. I choć pierwsze wakacje w grupie rówieśniczej przeważnie możliwe są już wieku 7-8 lat, to nie należy do nich dzieci zmuszać.
dr Witaminkapsychologia
Długi wyjazd z nieznanymi osobami nawet dla dorosłych bywa stresujący. O wiele trudniej w takich realiach jest odnaleźć się dzieciom. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o grupie rówieśniczej (świetnie jeśli należą do niej przyjaciele ze szkoły, czy kuzynostwo), z którą dziecko będzie spotykać się w ciągu rok i pojedzie na wyjazd wakacyjny.

Nastolatki
Jeśli nasze dzieci co roku część wakacji będą spędzać bez nas, to wyjazdów zupełnie samodzielnych zapragną szybciej niż nam się wydaje. Pomagając dzieciom na wczesnym etapie znaleźć dobrą grupę rówieśniczą, możemy się spodziewać, że pierwszy nastoletni wyjazd zaplanują ze znanymi nam przyjaciółmi. To dobrze, bo ugruntowane przyjaźnie zmniejszają ryzykowność takich wypraw.

Nastolatek, który chce spędzić wakacje bez opieki starszych sam uważa, że jest na to gotowy. Oczywiście prawem rodziców jest odmowa. Może jednak lepiej wspierać samodzielność naszego dziecka i np. uzależnić naszą decyzję od przedstawienia nam szczegółowego planu wyprawy (który przecież można modyfikować). Czas niezależności od rodziców i chodzenia na (dalsze, czy bliższe) manowce, nieuchronnie przyjdzie na każdego. Dlatego warto pamiętać, że upadek z wysokiego konie jest bardziej bolesny. 

Autor: Mikołaj Foks (Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom).

jo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudne rozmowy rodziców z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 13:00
Dzieci mają dostęp do telefonów, laptopów, które często nie posiadają zabezpieczeń przed niepożądanymi treściami. Stąd potrzeba edukowania zarówno dorosłych jak i dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje i czas zdrowotnych niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 10:00
Wakacje z dzieckiem to czas długo wyczekiwanej beztroski i zadowolenia ze wspólnie spędzoznego czasu. Tymczasem korzystając z nowych przestrzeni i uczestnicząc w niecodziennych sytuacjach możemy narazić się na przykre niespodzianki. Jak ich uniknąć i o czym warto wiedzieć planując rodzinny wyjazd? O tym Joanna Neuhoff - Murawska rozmawiała ze specjalistami, gośćmi ”Strefy rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Zobacz także