Polskie Radio Dzieciom

Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w dalszym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:46
Oficjalnie lekcje chemii rozpoczynają się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Jednak tak naprawdę nauka ta zaczyna się dużo wcześniej. Już jako dziecko zaczynamy bowiem poznawać świat wszystkimi zmysłami; czujemy zapachy kwiatów lub widzimy różne stany skupienia wody. Zatem celem edukacji wczesnoszkolnej jest wprowadzenie uczniów do tego świata nauki w takim sposób, aby uzyskali oni wymaganą wiedzę i umiejętności potrzebne do jej kontynuowania, jednocześnie wzbudzając w nich ciekawość i chęć dalszego kształcenia się w tym kierunku. Jak tego dokonać?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Początki chemii w szkole to nie tylko nauka terminologii, ale też wyodrębnienie pewnych zjawisk i połączenie ich z naukowym wytłumaczeniem oraz faktami. Duża odpowiedzialność leży po stronie nauczycieli, którzy w sposób łatwy i zrozumiały muszą przekazać materiał zawarty w podstawie programowej. Dokonać tego można zaczynając od badania podstawowych substancji, np. soli lub uczyć się przez zadawanie pytań z życia codziennego, np. dlaczego woda i olej nie mieszają się?

Posłuchaj
116:39 18.03. Strefa rodzica_ Chemia w szkole.mp3 Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w życiu? (Strefa rodzica/PRD)_18.03.2021.

Trzeba pamiętać, że to co jest charakterystyczne dla dzieci, to ich ogromna ciekawość, która jest kluczem w zdobywaniu wiedzy. Pamiętając o tym nauczyciele starają się to wykorzystać poprzez przeprowadzanie różnych eksperymentów. Nie tylko umożliwia to uczniom naukę w sposób kreatywny i ciekawszy, ale też pomaga im ukształtować odpowiednie nawyki i zachowania, które pozwolą zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Zainteresowanie chemią można rozwijać także w domu, gdzie dzieci mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i wyciągać z nich wnioski, np. porównanie wagi surowego i ugotowanego jajka oraz opisanie reakcji chemicznej. Rodzice dodatkowo mogą zamówić specjalne zestawy do przeprowadzania eksperymentów, które zawierają m.in. instrukcję oraz rękawiczki i okulary ochronne. Pierwsze doświadczenia dedykowane są dla dzieci nawet już od 6 roku życia, jednak im dziecko będzie starsze, a poziom wiedzy wyższy, tym doświadczenia staną się bardziej złożone.

Jednym z głównych aspektów edukacji w zakresie chemii jest podtrzymanie ciekawości u dzieci,  pokazanie w jaki sposób mogą wykorzystać zdobytą wiedzę oraz dlaczego tak naprawdę się tego uczą. Jest to ważne, ponieważ chemia towarzyszy nam w całym życiu, o czym mówią goście audycji: nauczyciele chemii Aleksandra Pietkiewicz-Graczyk i Daniel Łasiński oraz Dorota Ossowska i Joanna Ossowska-Rodziewicz, ekspertki w dziedzinie eksperymentów dla dzieci.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Aleksandra Pietkiewicz-Graczyk, Daniel Łasiński, Dorota Ossowska i Joanna Ossowska-Rodziewicz. 
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Jak wychować szczęśliwego geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:30
Wychowanie, edukacja czy spełnianie dziecięcych marzeń, to dla współczesnych rodziców niezwykle ważne kwestie. Jak zachować właściwe proporcje pomiędzy tym, czego pragną rodzice, a czego ich dzieci – o tym w dzisiejszej ”Strefie rodzica”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowatorskie programy nauczania dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 16:30
System edukacji w Polsce potrzebuje nowych dróg dotarcia do dzieci i młodzieży. Obecnie mamy w Polsce nową podstawę programową, co daje też nowe szanse do tworzenia nowych programów nauczania. Jakie metody sprawdzają się dziś najlepiej i czy ważna jest w nich kreatywność i innowacyjność? O tym w rozmowie z ekspertami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja rodziców online

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 16:00
Kursy dla rodziców online/webinaria to często źródła informacji najbardziej aktualne, zgodne z najnowszymi wynikami badań. Jest ich coraz więcej, czy za ilością idzie jakość? Gdzie ich szukać? Jak sprawdzać ich wiarygodność?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grosz do grosza. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:29
Pomimo że światem od zawsze rządzi pieniądz, edukacja finansowa wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta. Skutkiem tego jest niedostateczna umiejętność gospodarowania budżetem u niektórych dorosłych, a co za tym idzie, brak możliwości przekazania odpowiedniej wiedzy swoim dzieciom. Prawidłowe przygotowanie ich do operowania własnymi pieniędzmi uchroni je przed różnymi pułapkami w życiu dorosłym, np. konsumpcjonizmem. 
rozwiń zwiń