X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:11
Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Temat przemijania nie dotyczy wyłącznie śmierci, ale też rozumiane jest w kontekście dnia codziennego.  Często w natłoku zadań i myśli dorośli zapominają o tym, aby docenić daną chwilę. Dzieci natomiast, pomimo że nie do końca mogą rozumieć znaczenie czasu, dostrzegają zmiany, takie jak pora dnia czy roku. W związku z tym, oswojenie się z pojęciem czasu i przemijania jest ważne zarówno dla osób starszych, jak i młodszych.

Bajki są częstym narzędziem, po które sięgają rodzice w rozmowie z dzieckiem, ponieważ w nieskomplikowany sposób mogą wytłumaczyć trudne tematy.  Droga w tytule jednej ze wspomnianych książek nie oznacza jedynie odcinka, lecz także życie każdego z nas. Dodatkowo książka mówi o tym, że w smutnych momentach życia nie pozostajemy sami, gdyż możemy liczyć na pomoc innych osób. Niemniej jednak, oprócz dawania nadziei, opowiedziana historia jest także przestrogą dla czytelników, gdyż pokazuje co się stanie, jeśli cały czas będziemy żyć przeszłością.

W ułatwieniu dzieciom zrozumienia trudnych kwestii pomocne może się okazać spędzanie z nimi czasu, obserwowanie ich oraz przede wszystkim gotowość do rozmowy z nimi, gdy będą chciały o coś zapytać. W konwersacji z młodszymi osobami korzystne jest używanie konkretów, gdyż prosty sposób komunikacji ułatwi przekaz i zrozumienie informacji.  W niektórych przypadkach dzieci mogą lepiej zrozumieć zagadnienia, gdy rodzice wykorzystają do tego bajki i wpłyną dzięki nim na ich wyobraźnię. 

Posłuchaj
57:23 5,05. Strefa rodzica - trudne trmaty.mp3 Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? (Strefa rodzica/PRD)_5.05.2021.

Charakter rozmowy dotyczącej trudnego tematu zależy od wieku odbiorcy oraz sposobu w jaki rozmówca chce ją przeprowadzić. -  Wszystko zaczyna się od dorosłego w relacji z dzieckiem i to dorosły jest odpowiedzialny za jej jakość i za przebieg chociażby rozmowy. Najpierw trzeba uporządkować siebie jako dorosłego. W sensie zobaczyć jakie ja mam przekonania, jak ja chcę rozmawiać, jakiego języka chce używać i zastanowić się, czy ten język będzie czytelny dla mojego dziecka. – zaznaczyła Aneta Zychma, gość audycji. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 22:30
Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:54
Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
rozwiń zwiń