X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zmartwienia młodych rodziców: Zawartość pieluszki dziecka

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:37
Narodzinom dziecka towarzyszy nie tylko ogromne szczęście, ale także stres. Młodzi rodzice znajdują się w sytuacji, w której nigdy nie byli i wszystko jest dla nich nowe. Niepokój nie opuszcza także osób doświadczonych w rodzicielstwie. W obydwu przypadkach zamartwiają się oni o stan zdrowia swojego dziecka oraz pilnują, by nic mu się nie stało. Jedną ze wskazówek, która może zwrócić uwagę rodziców i zakomunikować, że konieczna może być wizyta u lekarza jest zawartość pieluszki dziecka.  O tym, na co dokładnie zwrócić uwagę opowiedziała w Strefie Rodzica dr n med. Małgorzata Gołkowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DZIUREK/REPORTER/EASTNEWS

W ciągu 48 godzin od narodzin powinno nastąpić wypróżnienie zwane smółką, która jest mieszaniną różnych substancji w jelitach dziecka np. wód płodowych. Jeśli do tego nie dojdzie, istnieje podejrzenie wystąpienia wad wrodzonych czy niedrożności układu pokarmowego. W kolejnych dobach życia stolec dziecka jest luźny, pojawia się znacznie częściej, a jego zabarwienie jest przejściowe. Na rodzaj i konsystencję zawartości pieluszki wpływa także dieta niemowlęcia. Jeśli jest ono karmione piersią, stolce są mniej zbite i przybierają kolor musztardowy. W przypadku podawania mleka modyfikowanego, dziecko wypróżnia się nieco rzadziej. 

Posłuchaj
110:52 4.05. Strefa rodzica - niepokoje rodziców.mp3 Zmartwienia młodych rodziców: wysypki i zawartość pieluszki dziecka (Strefa rodzica/PRD)_4.05.2021.

Jeśli chodzi o objawy niepokojące, krew w stolcu często świadczy, że dolna część przewodu pokarmowego została uszkodzona. Natomiast barwa biała może informować o kłopotach z drogami żółciowymi. Jeśli w pieluszce dostrzeżemy elementy śluzu nierzadko oznacza to, że doszło do uszkodzenia komórek nabłonka jelitowego. Może to być także skutek przejścia choroby wirusowej. W przypadku rotawirusa występuje biegunka, której towarzyszą wymioty oraz gorączka.

Około trzy lub cztery tygodnie po narodzinach, u dziecka zaczynają występować kolki, które ustępują po dwóch czy trzech miesiącach. Jest to ciężki okres dla rodziców z powodu płaczu niemowlęcia oraz częstej bezradności, gdyż nie jesteśmy całkowicie pewni, jakie są przyczyny tej dolegliwości. Niemniej jednak przyczyn bólów brzucha jest wiele. – To także problemy, które mogą się pojawić, a sugerują powstanie jakiejś niedrożności na poziomie przewodu pokarmowego, co skutkować może potrzebą hospitalizacji, a nawet operacji – oświadczyła Małgorzata Gołkowska. Problemy z przewodem pokarmowym mogą objawiać się również w momencie, kiedy treści pokarmowe dziecka wydostają się przez jego usta bądź nos. Na ulewania może wpłynąć także przekarmianie lub niewłaściwa technika karmienia. 

W wielu przypadkach, kiedy rodzice zauważają, że stolec dziecka jest inny niż być powinien decydują się na zmiany jego diety i na przykład odstawienie produktów z glutenem. Jeśli zawartość pieluszki dziecka jest niepokojąca, może to oznaczać, że cierpi ono na jedną z chorób. Zanim jednak rodzice podejmą samodzielne działania chcąc leczyć niemowlę, korzystna może okazać się wizyta u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wskaże kolejne kroki, których celem będzie pomoc dziecku w powrocie do zdrowia. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr n med. Małgorzata Gołkowska
Data emisji: 4.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:35
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera drugiego podcastu Idy Nowakowskiej "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 14:27
W każdą środę na platformie podcasty.polskieradio.pl pojawiają się premierowe podcasty Idy Nowakowskiej. Tancerka, aktorka i osobowość telewizyjna, a teraz także przyszła mama, przygotowuje dla Polskiego Radia Dzieciom autorskie podcasty "Strefa rodzica", w których rozmawia ze specjalistami rozwiewając niepokoje przyszłych mam. Na bezplatnej platfomie podcasty.polskieradio.pl znaleźć już można drugi odcinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy? Podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:37
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny 4 autorski podcast na temat roli douli w okresie ciąży i porodu. Dla Polskiego Radia Dzieciom przygotowała go Ida Nowakowska, tancerka i znana osobowość telewizyjna, a także przyszła mama. Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy?
rozwiń zwiń