Polskie Radio Dzieciom

Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Wygląd budynku może zachęcać lub zniechęcać ludzi do tego, by w nim przebywać. To samo dotyczy szkół, dlatego też projekty nowych placówek zakładają stworzenie tzw. krajobrazów edukacyjnych, w których nacisk kładzie się na estetykę, przestrzeń, funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Jak zatem powinno prezentować się otoczenie i nowe budynki oświatowe w których uczą się dzieci? W "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom, rozmawialiśmy o tym ze specjalistkami z zakresu architektury, dr inż. arch. Małgorzatą Balcer-Zgrają, dr Moniką Wróbel i Natalią Paszkowską, a także wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Lorkowskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jednym z problemów edukacyjnych w Warszawie jest przeludnienie w szkołach. Dzięki prowadzonej przez miasta polityce przestrzennej, która analizuje rozwój dzielnic oraz informacjom dostarczonym przez dyrektorów szkół można stwierdzić, w których miejscach potrzebne będą nowe placówki lub które budynki wymagają modernizacji. Jednak zanim przystąpi się do budowy szkoły istotne jest, aby dobrze określić potrzeby użytkowników i możliwości inwestycyjne, wytyczyć cele, a następnie przygotować odpowiedni projekt architektoniczny. 

Posłuchaj
59:08 2021_06_24 21_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 24 czerwca godz. 21:00

– Jednym z takich podstawowych wyzwań jest chyba zaprojektowanie takich szkolnych struktur i też modernizowanie szkół, które istnieją tak, aby były otwarte na zmiany – skomentowała Natalia Paszkowska. Opublikowany w tym roku dokument pt: „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy” określa kluczowe elementy szkoły współczesnej, tzw. optymalnej. Jednym z założeń jest sprawienie, aby szkoła stała się centrum życia lokalnej społeczności, która mogłaby korzystać z publicznej infrastruktury, np. szkolnej biblioteki czy szkolnych boisk. Równie istotne są naturalne barwy i materiały budujące miłą atmosferę, a także obecność zieleni, czyli np. przestrzeni wypełnionych kwiatami doniczkowymi. Nie można zapomnieć także o bezpieczeństwie, dlatego też obszary szkolne powinny być pozbawione przeszkód, a balustrady zabezpieczone przed możliwością zjeżdżania. Aby osoby niepełnosprawne mogły dotrzeć na każde piętro istotne jest również wyposażenie szkół w windy. 

Posłuchaj
58:44 2021_06_24 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 24 czerwca godz. 22:00

Oprócz tego w kwestii placówek edukacyjnych ważna jest także ich przyjazność dla klimatu oraz standardy klimatyczne budynków. Konkurs „Szkoła z klimatem” skierowany został do uczniów szkół ponadpodstawowych, których zadaniem było stworzenie eko-projektu opisującego wykorzystanie szkolnego otoczenia i terenów zielonych. Młodzież mogła uwzględnić w nim swoje pomysły m.in. na to, jak zagospodarować zieleń i wodę, aby otoczenie było przyjazne dla wszystkich i zachęcające do spędzania w nim czasu. Główna nagroda 100.000 zł została przyznana Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: dr inż. arch. Małgorzata Balcer-Zgraja, dr Monika Wróbel i Natalia Paszkowska, a także Artur Lorkowski 
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak szkolne relacje wpływają na uczniów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 00:20
Od małego jesteśmy ciekawi świata oraz wyposażeni w umiejętność i chęć uczenia się. Z czasem jednak to zaciekawienie mija, a zapał do chodzenia do szkoły maleje i ustępuje miejsca negatywnym emocjom. Co zatem możemy zrobić, aby dzieci lubiły i chciały do niej chodzić? W "Strefie Rodzica", której gościem była Maria Hawranek, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", porozmawialiśmy o relacjach między uczniami i dziećmi, a nauczycielami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spektakl "Szkoła". Twórczy komentarz na temat teraźniejszej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:44
Mówi się, że radio to teatr wyobraźni, co można było sprawdzić podczas ostatniej audycji, w trakcie której usłyszeć można było zapowiedź spektaklu "Szkoła" autorstwa Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, gościa "Strefy Rodzica". Sztuka ta jest odgrywana na deskach teatru Młyn, a jej premiera odbyła się 17 września na platformie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń