Polskie Radio Dzieciom

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:21
W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/Shutterstock

Czasami inspiracją do zostania nauczycielem jest pedagog z własnych lat szkolnych. Zdarza się również, że za motywacją stoi chęć wprowadzenia zmian w edukacji. Co więcej, niektórzy mogą preferować pracę z młodszymi dziećmi, które są pełne ciekawości świata, podczas gdy inni wolą pracować z osobami nieco starszymi, które mają już nabyte pewne umiejętności. Niemniej jednak, bez względu na to, szkoła to miejsce, które stawia przed uczniami wymagania oraz gdzie dzieci i młodzież poznają osoby, których poglądy i wartości mogą się różnić. 

Posłuchaj
59:38 2021_10_14 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 października godz. 21:00

Ze względu na łatwy dostęp do informacji online, w dzisiejszych czasach rola nauczyciela jest trochę inna. Oprócz przekazywania wiedzy, pedagodzy są także przewodnikami, którzy pokazują jak interpretować materiały dostępne w sieci oraz umiejętnie korzystać z internetu. W pracy nauczyciela równie ważna jest umiejętność prowadzenia odpowiedniego dialogu z uczniami, by móc do nich dotrzeć i ich zrozumieć. 

Posłuchaj
60:33 2021_10_14 22_00_54_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 października godz. 22:00

Do tego potrzebne jest też budowanie sympatii, przyjaźni i relacji wewnątrzklasowych, a także tworzenie bezpiecznej atmosfery, gdzie dzieci i młodzież będą czuli się akceptowani oraz będą wspierali siebie nawzajem. Osoba spełniająca się w roli nauczyciela może być także człowiekiem, do którego zwraca się uczeń przeżywający trudności w domu lub w szkole, tak więc istotne jest, aby pedagog był zaangażowany oraz gotowy na udzielenie wsparcia.

Oprócz tworzenia bezpiecznego środowiska dla uczniów i sytuacji wychowawczych, nauczyciele budują relacje także z rodzicami. – Jestem przekonany, że bez wsparcia i zrozumienia rodziców i zaufania rodziców po prostu nie da się zrobić czegoś większego i zbudować zespołu klasowego – powiedział Jarek Szulski. Rodzice chcą mieć pewność, że ich dzieci w szkole są pod opieką profesjonalistów, dlatego dobrze jest porozmawiać z nimi np. o planach edukacyjnych dotyczących uczniów. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń