Polskie Radio Dzieciom

Święta w duchu zero waste [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:40
Bycie ekologicznym w okresie świątecznym to przede wszystkim zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. W ferworze bożonarodzeniowych zakupów łatwo wpaść w wir konsumpcji, jednak starajmy się być uważni. Na co właściwie powinniśmy zwrócić uwagę? W Strefie Rodzica opowiedziała znawczyni tematu, Kamila Musiatowicz. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: sockagphoto/shutterstock

Wielkie zakupy to wciąż nieodłączna część Świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak zastanowić się, czy nie kupujemy więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy. Tyczy się to zarówno produktów spożywczych, jak i prezentów, a także wszelkiego rodzaju ozdób świątecznych. 

Coraz częściej mówi się o tym, że świąteczny czas idzie w parze z marnowaniem jedzenia. Istotnym punktem, który uchroni nas przed nadmiarem pożywienia jest sporządzenie listy zakupów i konsekwentne trzymanie się jej. Równie ważny jest sposób przechowywania gotowych dań - te o krótszej żywotności układajmy z przodu. Za nimi umieśćmy potrawy, które zachowają świeżość przez dłuższy czas.  

Posłuchaj
59:04 2021_12_16 21_00_35_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 grudnia godz. 21:00

Prezenty powinny być przede wszystkim użyteczne. Najlepiej będzie, jeśli obdarujemy kogoś czymś, co stworzyliśmy sami. Takie prezenty od serca możemy w prosty sposób spersonalizować i pokazać zaangażowanie, które nie ogranicza się do zapłacenia za gotowy produkt.  

Warto zwrócić uwagę także na to, w jaki sposób pakujemy prezenty. Istnieje wiele ekologicznych alternatyw, a samo opakowanie nie zawsze jest konieczne. Zanim zdecydujemy się na konkretne opakowanie, sprawdźmy czy nie jest ono złożone z wielu materiałów, unikając przy tym problemów przy późniejszej segregacji.  

Jak wychowywać dzieci w duchu ekologii? Co należy zrobić, by święta upłynęły nam pod hasłem zero waste? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Kamila Musiatowicz, ekolog, Fundacja Alter Eko
Data emisji: 16.12.2021
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

 

Zobacz także
Czytaj także

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka". Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:28
Rola rodzica bywa bardzo stresująca i trudna, zwłaszcza kiedy odnosi się ona do dbania o zdrowie małego dziecka. Możemy być niepewni co zrobić i jak się zachować, aby sprawić, by maluch mógł wyzdrowieć jak najszybciej, zwłaszcza gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Mając to na uwadze i chcąc podzielić się swoją wiedzą na ten temat powstała książką "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka", o której w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z jej autorką Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, lekarką pediatrą i mamą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbudujmy sobie wioskę". Rozmowa z autorkami książki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:20
Dzięki procesowi rozwoju osobistego możemy lepiej poznać siebie oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Co więcej, odkrywanie siebie oraz zdobywanie umiejętności odróżniania emocji od myśli pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym. Na temat budowania relacji z innymi oraz rodzicielstwie opowiedziały w "Strefie Rodzica" Małgorzata Stańczyk oraz Agnieszka Stein, autorki książki "Zbudujmy sobie wioskę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt nie powinien być samotny w Święta, czyli o akcji "Podaruj Wigilię"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 22:44
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęły się na dobre, a w supermarketach tłumy. Często kupujemy więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy. Chcemy celebrować czas w gronie rodziny i staramy się wypaść przy tym jak najlepiej. W ferworze świątecznych przygotowań zapominamy, że wśród nas są osoby, którym brakuje nie tylko pieniędzy, ale niekiedy także bliskich. Ta wizja burzy obraz Świąt, jaki znamy z reklam i sklepowych witryn, które raczą nas cudowną atmosferą już od listopada. 
rozwiń zwiń