Polskie Radio Dzieciom

Nikt nie powinien być samotny w Święta, czyli o akcji "Podaruj Wigilię"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 22:44
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęły się na dobre, a w supermarketach tłumy. Często kupujemy więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy. Chcemy celebrować czas w gronie rodziny i staramy się wypaść przy tym jak najlepiej. W ferworze świątecznych przygotowań zapominamy, że wśród nas są osoby, którym brakuje nie tylko pieniędzy, ale niekiedy także bliskich. Ta wizja burzy obraz Świąt, jaki znamy z reklam i sklepowych witryn, które raczą nas cudowną atmosferą już od listopada. 
Tradycyjna coroczna Wigilia Gdanszczan na Dlugim Targu, 2016 rok
Tradycyjna coroczna Wigilia Gdanszczan na Dlugim Targu, 2016 rokFoto: Forum/Lukasz Dejnarowicz

Bieda i samotność nie powinny kojarzyć się ze Świętami. Nie możemy jednak lekceważyć ich istnienia. W tak trudnych sytuacjach z pomocą przychodzą różne organizacje, mające na celu zapewnienie wsparcia potrzebującym. Jedną z nich jest Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które skupia się na pomocy osamotnionym seniorom poprzez tworzenie wieloletnich przyjaźni. Stowarzyszenie liczy obecnie kilkuset wolontariuszy i niemal pół tysiąca podopiecznych. 

Na przeszkodzie w dążeniu do polepszenia losu samotnych seniorów nie stanęła nawet przebiegająca pod znakiem izolacji pandemia. Koronawirus odbił się na osobach starszych, które – będąc szczególnie narażonymi – dla własnego bezpieczeństwa zmuszone były pozostać w domach. Jednocześnie mocniej zaczęła doskwierać samotność. Ta wyjątkowa sytuacja sprawiła, że potrzeba pomocy stała się jeszcze bardziej wyraźna. Tym samym pojawiły się nowe rozwiązania. W jaki sposób przebiega praca w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich w sytuacji związanej z koronawirusem? 

Posłuchaj
59:02 2021_12_08 21_00_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 grudnia godz. 21:00

Na czas przedświąteczny w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich przypada wyjątkowa akcja "Podaruj Wigilię" realizowana od 2004 roku. Akcja ma na celu pomoc seniorom, którzy zasiadają do wigilijnej kolacji w pojedynkę, zapomnieć o bolesnej samotności. Każdy może się dorzucić i wywołać uśmiech na twarzy seniora. W sposób bezpośredni zadbają o to wolontariusze, którzy dotrą do każdego z podopiecznych z wigilijną kolacją, upominkiem i życzeniami. Więcej na temat akcji "Podaruj Wigilię" w załączonej audycji. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Joanna Mielczarek - Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - podaruj Wigilię
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć biskich i "Ocalić od zapomnienia"?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:37
Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna. Niestety w czasie wojny wielu ludzi zaginęło lub zmarło i zostało pochowanych z dala od domu. W efekcie tego niektórym rodzinom nie udało się odnaleźć ich bliskich. Zmienić to postanowiła Dorota Bartoszewska, gość "Strefy Rodzica", która jest pomysłodawczynią i założycielką Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szanuj, ufaj, obserwuj. Rodzicielstwo w duchu RIE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:11
Sposobów na wychowywanie dzieci jest wiele. Nie oznacza to wcale, że musimy podążać za każdym z nich. Mimo to warto korzystać z dostępnych źródeł, kształtując tym samym sposób, który najbardziej odpowiada nam oraz naszym pociechom. Jak mądrze wspierać dziecko i czerpać z tego wspólną radość? Czy rodzicielstwo powinno kojarzyć się z całkowitym poświęceniem? 
rozwiń zwiń