!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czy optymizmu można się nauczyć? W jaki sposób myśli kreują rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 23:43
"Optymizmu można się nauczyć" autorstwa Martina Seligmana. Autor książki wyszedł z założenia, że nie jesteśmy skazani na  konkretne sposoby myślenia i działania, a swoje spojrzenie na pewne kwestie oraz reakcje na dane wydarzenia możemy skutecznie modyfikować, jeśli zrozumiemy ich pochodzenie.
To, co stanie się z naszymi marzenia, w dużej mierze zależy od nas samych (zdjęcie ilustracyjne)
To, co stanie się z naszymi marzenia, w dużej mierze zależy od nas samych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixolga/Pixabay

Teoria wyuczonej bezradności wzięła się od eksperymentu, który mówił o wyuczeniu pewnych zachowań poprzez karanie i nagradzanie. Powstała przypadkiem i stała się podstawą do napisania książki "Optymizmu można się nauczyć". W audycji "Strefa Rodzica" psycholog i psychoterapeuta Piotr Goc wyjaśnił, na czym polegają pojęcia związane z możliwością wyuczenia się pewnych zachowań. 

Posłuchaj
58:15 2022_02_04 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy optymizmu można się nauczyć? Cz.1

Myśl, która pojawia się w sposób automatyczny po pojawieniu się konkretnych czynników wymaga kwestionowania, czyli myśli alternatywnej. Jednostkowe sytuacje czy chwilowe niedomagania nie przesądzają o człowieku, a to, w jaki sposób je odbieramy, zależy w dużej mierze od naszego myślenia o nich. 

Posłuchaj
58:16 2022_02_04 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy optymizmu można się nauczyć? Cz.2

Seligmanowi nie chodzi o to, by blokować myśli i starać się nad nimi panować, ale o to, by podważać ich prawdziwość i rolę w naszym życiu po ich pojawieniu się. Od własnych myśli i przekonań należy się dystansować, gdyż nie są one rzeczywistością, ale mogą tę rzeczywistość kreować. O tym, w jaki sposób nasze myślenie wpływa na postrzeganie świata w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Piotr Goc – psycholog i psychoterapeuta z poradni Strefa myśli
Data emisji: 4.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń