Polskie Radio Dzieciom

Dziecko z pasją, a nie z paskiem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 23:12
Nie ma osoby, która będzie doskonała we wszystkim. Możemy być specjalistami w konkretnych dziedzinach, a czerwony pasek dzieli uczniów na dwie grupy na podstawie średniej ocen. Nie pyta, co więcej. Nie wnika głębiej. Tymczasem nauczyciele powinni patrzeć na uczniów w kontekście, rozumiejąc istotę ich kompetencji i zainteresowań.
Dzieci i ich pasje
Dzieci i ich pasjeFoto: Ewa Gorzelak

W programie "Dziecko z pasją" chodzi o to, by uczniowie wychodzący ze szkoły byli osadzeni w naukowym i kompetencyjnym poczuciu własnej wartości. Program adresowany jest do dyrektorów szkół oraz nauczycieli. Efektem końcowym dwuletniego projektu jest wdrożenie planu działania dla danej szkoły, który dotyczy zazwyczaj najbardziej potrzebnego aspektu z życia danej placówki edukacyjnej. 

Posłuchaj
59:23 2022_06_23 22_00_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 czerwca godz. 22:00

 

Podstawowym zadaniem do wypełnienia jest zbudowanie współpracy w zespole, który składa się z dyrektora, nauczycieli i rodziców. Do projektu "Dziecko z pasją" musi zgłosić się dyrektor, opierając się na motywacji wewnętrznej. Szkoła powinna być przede wszystkim bezpieczną przestrzenią do nauki i dawać uczniom możliwość odnalezienia swoich mocnych stron i rozwoju w kierunku.

Udział w projekcie pokazuje, w jaki sposób radzić sobie z codziennymi problemami za pomocą prostych narzędzi. Więcej o samym programie, a także o tym, w jaki sposób rozwijać i pielęgnować dziecięce pasje oraz jak podchodzić do kwestii świadectw, by dziecka nie zniechęcić mówiła w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bogusława Łuka z fundacji Uniwersytet Dzieci. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Bogusława Łuka - Uniwersytet Dzieci

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 21:00

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 
Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie
Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 23:19
Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?
rozwiń zwiń