Polskie Radio Dzieciom

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć?
Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć?Foto: Fabio Principe/Shutterstock

Placówka edukacyjna, która miałaby posłużyć za pierwowzór dla innych szkół powinna zapewnić uczniom przede wszystkim możliwość poznania samych siebie. Przemyślana edukacja, nacisk na transformację cyfrową przy jednoczesnym wzmacnianiu talentów dzieci i młodzieży może okazać się kluczem. Balans, różnorodność i praca zespołowa to tylko niektóre z haseł, które mogłyby określać szkołę idealną. 

Posłuchaj
60:00 2022_01_21 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? Cz.1

W dużej liczbie krajów system edukacji wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektóre szkoły mają większą autonomię, w innych utopijne wizje można odłożyć na bok. W wielu przypadkach zbliżenie się do wyżej wspomnianego ideału to długotrwały proces, który wymaga licznych zmian. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wdrażać. 

Posłuchaj
58:57 Strefa rodzica 21.01.mp3 Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? Cz.2

Aby trafić na właściwą ścieżkę, czasem trzeba się porównać do innych. Często w dostrzeżeniu pewnych niedomagań pomóc może spojrzenie z perspektywy osoby z zewnątrz. O tym, którym krajom jest do edukacyjnej utopii bliżej, a którym dalej powiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Oktawia Gorzyńska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził:  Mikołaj Foks  
Gość: Oktawia Gorzeńska, autorka książki "Projekt zmiana - od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole - warsztatownik"
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Edukacja domowa i szkoły demokratyczne. Nowe formy edukacji [POSŁUCHAJ]
Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Konkursy szkolne - odkrywają talent dziecka, ale czy tylko?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:16
Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać w dziecku pasję informatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:28
Komputery stanowią istotną część życia zdecydowanej większości z nas. Szczególnie widać to wśród najmłodszych, którzy urodzili się w scyfryzowanym świecie i dobrze wiedzą, jak w nim funkcjonować. Czy spędzanie czasu przed komputerem możemy nazwać pasją? Jak określić predyspozycje do bycia programistą? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja domowa i szkoły demokratyczne. Nowe formy edukacji [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:25
Przejście na edukację domową to dla ucznia duża zmiana. Ta forma pokazuje, że klasyczny system nauczania nie jest najlepszy dla młodego umysłu i pozwala odkryć własne sposoby na naukę. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzieliły się Karolina Cieślik, koordynatorka edukacji domowej ze Szkoły w Chmurze oraz Anna Gliszczyńska, mama uczniów korzystających z edukacji domowej.
rozwiń zwiń