Polskie Radio Dzieciom

Zmiany urlopowe od 2023 roku. Co z urlopem rodzicielskim?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 18:30
W 2023 roku w Kodeksie pracy pojawią się zmiany, które wynikają z unijnej dyrektywy work-life balance. Ile dodatkowych dni, za co, komu i na jakich warunkach będzie przysługiwać w przyszłym roku? Na te pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marzena Pilarz-Herzyk.
O zmianach urlopowych od 2023 roku w audycji PR Dzieciom.
O zmianach urlopowych od 2023 roku w audycji PR Dzieciom.Foto: Flickr/CC/Dafne Cholet

Urlop rodzicielski to kwestia ważna dla wszystkich rodziców, szczególnie tych, którzy zostali rodzicami po raz pierwszy. – Urlop rodzicielski jako taki mamy od dawna. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a urlop rodzicielski to pozostałe 32 tygodnie, więc w sumie urlop macierzyński i rodzicielski daje nam rok – wytłumaczyła gościni Polskiego Radia Dzieciom. Choć urlop macierzyński dedykowany jest mamom, a urlop rodzicielski obojgu rodziców, to w Polsce przyjęło się, że korzystają z niego głównie mamy. Odsetek ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego z pewnością zwiększyłby się, gdyby była większa świadomość na temat tego, że rzeczywiście jest to urlop przysługujący obojgu rodziców. 

Posłuchaj
59:30 2022_12_29 22_00_31_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 grudnia godz. 22:00

 

– Z uwagi na dyrektywę work-life balance będziemy mieć zwiększenie wymiaru tych 32 tygodni o dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego – wyjaśniła Marzena Pilarz-Herzyk. Te 9 tygodni przysługiwać będzie rodzicowi, który nie poszedł na urlop rodzicielski. – Wprowadzenie tej dyrektywy work-life balance zmienia o tyle przepisy dotyczące urlopów, że trochę nam się ułatwią procedury. Teraz mamy będą wykorzystywać urlop macierzyński po urodzeniu dziecka, a potem rodzice będą wspólnie decydować, jak ten rodzicielski podzielą. Co ważne, urlopu rodzicielskiego nie trzeba wykorzystać od razu po macierzyńskim.

Głównym celem jest to, żeby zwiększyć udział ojców w wychowywaniu małych dzieci, a także odciążyć kobiety w chociażby w sytuacji, kiedy wracają one do pracy, a dzieci są chore. Zmiany nastąpiły też w wysokości zasiłków związanych z urlopami dla rodziców, a także pojawiły się regulacje dotyczące pracy zdalnej kobiet w ciąży oraz świeżo upieczonych mam. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Marzena Pilarz-Herzyk - mamaprawniczka.pl

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 21:00


Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Mama wraca do pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 19:00
W "Strefie Rodzica" porozmawiamy o tym, jak przygotować siebie i dziecko na nasz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta sukcesu na urlopie macierzyńskim. Psycholog: nie tracicie kompetencji

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:45
Dla niektórych kobiet przerwa w karierze zawodowej spowodowana urodzeniem dziecka i urlopem macierzyńskim jest trudnym okresem w życiu. Czują, że omija je w pracy coś ważnego. Jak pogodzić te sfery życia?
rozwiń zwiń