Polskie Radio
Section05
urlop macierzyński

Czy urlopy macierzyńskie dla wcześniaków będą wydłużone? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespół roboczy wraz ze stroną społeczną pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi wydłużenia urlopów macierzyńskich matkom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny urlop macierzyński rodzina rodzice dzieci Rzecznik Praw Dziecka

Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich. Eksperci wyjaśniają nowe przepisy

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca work-life balance oznacza przełomowe zmiany, ale i spore wyzwania dla pracowników i pracodawców - uważają eksperci, uczestnicy konferencji "Wpływ prawa unijnego na polskie prawo pracy - najnowsze regulacje". Zorganizowała ją Państwowa Inspekcja Pracy w związku ze zmianami, które weszły w życie 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA urlop macierzyński urlop POLSKA

"Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców". Sejm przyjął m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzają zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. To kolejna nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  pracodawcy pracownicy urlop macierzyński dzieci rodzice ustawa prawo POLSKA polityka

Projekt wydłużenia urlopu ojcowskiego. Kaleta: mężczyźni chcą partycypować w pierwszym okresie życia dziecka

- Gwarancja spokojnego zaopiekowania się rodziną w pierwszym okresie życia dziecka jest bardzo dobrą propozycją i dobrze, że o niej rozmawiamy i taką zamianę wprowadzamy - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości skomentował w ten sposób kwestię urlopu ojcowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA praca zatrudnienie rodzina urlop urlop macierzyński urlop wychowawczy ojcostwo społeczeństwo Bartłomiej Graczak Sebastian Kaleta dzieci

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Nowy wymiar urlopu tylko dla ojców

Od sierpnia część urlopów zostanie przeznaczona dla ojców. Jak zakłada Unia Europejska, pomoże to mamom w łatwiejszym i bardziej elastycznym powrocie do pracy. W Polsce proponowanym rozwiązaniem jest zapewnienie tatom dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu poza obecnie funkcjonującym urlopem rodzicielskim, który trwa 32 tygodnie. Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla ojców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców prawo urlop macierzyński

Wskaźnik dzietności wzrósł z 1,27 do 1,46

-Utrzymujemy waloryzację, nie ma żadnego zagrożenia, mamy zapisane prawie 8 mld złotych na przyszłoroczną waloryzację w projekcie budżetu na 2020 rok. Przygotowujemy na pierwsze 100 dni rządu ustawę o 13 emeryturze, także wszystkie zapowiedzi, które składaliśmy w czasie kampanii wyborczej będą oczywiście realizowane - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w programie "Aktualności Dnia" w Radiu Maryja. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci ZUS urlop wychowawczy urlop macierzyński dzietność emerytura renta rodzinna waloryzacja emerytur

UE chce zmian w urlopach rodzicielskich. Sejm przeciwko

Niedawno Sejm przyjął uchwałę, która negatywnie ocenia projekt unijnej dyrektywy ws. zmian w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dyrektywa przewiduje m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej cztery miesiące urlopu, bo przeciwnym razie urlop przepadnie. W Polskim Radiu 24 komentarz Izabeli Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska urlop dziecko rodzice rodzicielstwo Sejm urlop macierzyński

Roczne urlopy dla matek pod znakiem zapytania?

Projekt nowej dyrektywy przygotowywany przez Komisję Europejską przewiduje wprowadzenie tzw. urlopu opiekuńczego. To samo rozporządzenie zmienić ma także zasady funkcjonowania urlopu macierzyńskiego. Wg projektu, 4 miesiące tego urlopu będzie musiał spędzić z dzieckiem ojciec. Jeśli nie, ten czas może przepaść. O propozycji Komisji Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Bożena Balcerzak-Paradowska z Zakładu Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci urlop macierzyński rodzicielstwo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedszkole