Polskie Radio Dzieciom

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:20
Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Jak dostrzec i pielęgnować talent u dziecka?
Jak dostrzec i pielęgnować talent u dziecka?Foto: shutterstock.com

Izabela Antosiewicz, autorka i przewodniczka rodziców po drodze do szczęśliwej dorosłości ich dzieci, w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła o czterech krokach, które pozwalają zbudować synergię i pomagają dziecku rozwijać się tak, jak ich mózgi wybierają.

Pierwszym krokiem dla rodzica jest przyjrzenie się sobie i odpowiedzenie sobie na pytania: Kim ja jestem? Jakie są moje talenty? Jakie są moje filtry rzeczywistości? – Tu bardzo namawiam do obserwacji, zwłaszcza tego, co nam sprawia przyjemność, co lubimy robić. To są wskazówki, że to są nasze talenty – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iza Antosiewicz. 

Posłuchaj
59:00 2023_01_06 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?_Strefa Rodzica 6 stycznia godz. 21:00

Jeżeli umiemy przyglądać się sobie, z łatwością przejdziemy do drugiego kroku, a więc przyjrzymy się swojemu dziecku. Pierwszym punktem do obserwacji jest zwrócenie uwagi na to, za czym dziecko tęskni i czego naprawdę pragnie.

Kolejny to szybkie uczenie się i zauważenie tego, co dziecku przychodzi z łatwością. – W myśl budowania rodzicielstwa na mocnych stronach, rodzice powinni dostarczać dziecku jeszcze więcej tego, co je rozwija – zaznaczyła autorka. Następnym punktem wartym obserwacji jest satysfakcja wynikająca z działania. Kolejny to pozaczasowość, czyli sytuacja, kiedy dziecko zatraca się w danej czynności.  

Trzecim krokiem jest pielęgnacja i wzmacnianie tego, co widzimy, mówiąc dziecku o tym, co mu wyszło, nie zaś o tym, co poszło gorzej. Iza Antosiewicz mówi o tym, by pozytywy stanowiły 80% tego, na co zwracamy dziecku uwagę. Pozostała zaś część powinna być tym, co dziecko może jeszcze udoskonalić.

Czwarty krok to cierpliwe czekanie. Autorka porównała rodzica do ogrodnika, który sadzi drzewko owocowe, nie oczekując owoców za rok. – Tak naprawdę całe rodzicielstwo to jest czekanie, a tym samym docenianie tego, co jest tu i teraz – zaznaczyła Izabela Antosiewicz. 

Choć w starożytności talent oznaczał górę pieniędzy, obecnie rozumiany jest jako dar posiadania wybitnych umiejętności w danej dziedzinie. – Talent to cechy osobowości. To są powtarzalne, możliwe do praktycznego wykorzystania filtry rzeczywistości, czyli to, jak widzimy, odbieramy i czujemy rzeczywistość. To w nas jest, każdy ma to w obfitości i każdy może nauczyć się tym zarządzać, a przede wszystkim- rozmnażać i dzielić – wyjaśniła gość "Strefy Rodzica".  

Jak się uzupełniać i wspierać rozwój dzieci? Czym są talenty? Jak je rozpoznawać? Jak budować rodzinny dobrostan? Jak radzić sobie z różnorodnością talentów w rodzinie? Jak wykorzystywać to, co w sobie mamy, zamiast próbować robić to, czego oczekują od nas inni? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Izabela Antosiewicz - portal przytulam.pl, autorka, przewodniczka rodziców 

Data emisji: 06.01.2022

Godzina emisji: 21:00 

Czytaj dalej:
Jak wychować szczęśliwego geniusza?
Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak wychować szczęśliwego geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:30
Wychowanie, edukacja czy spełnianie dziecięcych marzeń, to dla współczesnych rodziców niezwykle ważne kwestie. Jak zachować właściwe proporcje pomiędzy tym, czego pragną rodzice, a czego ich dzieci – o tym w dzisiejszej ”Strefie rodzica”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:49
Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 23:34
Depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym. Wygląda na to, że tak jak baliśmy się przez wiele lat o fizyczne zdrowie naszych dzieci, to powinniśmy zaczęli przejmować się także ich zdrowiem psychicznym. Okazuje się bowiem, że wyzwania, którym stawiają czoła są o wiele poważniejsze i trudniejsze niż te, że ktoś złamał nogę czy skaleczył się w palec, bo te zranienia fizyczne leczą się dużo lepiej i szybciej niż rany zadane psychice. 
rozwiń zwiń