Polskie Radio Dzieciom

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 10:47
Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/dubassy

Do tej pory było tak, że język łaciński i kultura antyczna mogła być nauczana albo jako przedmiot rozszerzony w klasach licealnych, albo jako trzydziestogodzinny przedmiot w klasie pierwszej, opcjonalnie do wyboru z grupy czterech przedmiotów- oprócz języka łacińskiego jest jeszcze filozofia, plastyka, muzyka – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Janusz Ryba. 

Projektowane zmiany, które mają wejść już od września 2023 roku otwierają trzecią ścieżkę- nauczanie języka łacińskiego jako drugiego języka obcego, ale to nie jest żadna nowość. Taka możliwość istniała bowiem jeszcze kilkanaście lat temu – zauważył doktor językoznawstwa. Zmiany są więc swego rodzaju powrotem do tego, co było kiedyś, z taką jednak różnicą, że od września tego roku będzie także możliwość prowadzenia języka łacińskiego w siódmej i ósmej klasie szkoły podstawowej, a to jest coś, czego jeszcze w polskim systemie edukacji nie było. 


Posłuchaj
58:50 2023_01_19 21_00_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach_Strefa Rodzica 19 stycznia godz. 22:00

Ten język, choć zaliczany do języków martwych, jest naszą spuścizną językową i otwiera on drzwi do wszystkich języków nowożytnych – podkreśliła Iwona Galas. Choć łacinę najczęściej wybierają uczniowie związani z przedmiotami humanistycznymi, jest to język bardzo uporządkowany, co sprawia, że jego nauka łatwo przychodzi umysłom ścisłym. Co ciekawe, na język łaciński przetłumaczono kilka znanych i lubianych przez dzieci i młodzież książek, takich jak Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Hobbit, Kubuś Puchatek, Mały Książę czy Mikołajek.

Jak od czasów II wojny światowej wyglądało nauczanie łaciny w polskich szkołach? Czy dzisiaj uczniowie  chętnie się jej uczą? Co może sprawić, że uczeń liceum albo technikum wybierze właśnie łacinę a nie np. plastykę albo muzykę? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Iwona Galas – filolog klasyczny, Janusz Ryba – filolog klasyczny, doktor językoznawstwa
Data emisji: 19.01.2023
Godzina emisji: 21:00.

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda nauka polskich dzieci poza granicami kraju?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:26
Jak wygląda nauka polskich uczniów pozostających poza granicami kraju, zwłaszcza nauka języka polskiego i historii? W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziały o tym Justyna Kralisz, która pełni stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za granicą oraz Gabriela Sierocińska-Dec - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń