Polskie Radio Dzieciom

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 10:00
Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Jakie wyzwania stoją przed rodziną zastępczą tematem audycji PR Dzieciom.
Jakie wyzwania stoją przed rodziną zastępczą tematem audycji PR Dzieciom.Foto: Shutterstock

– Kiedy ja myślę o dzieciństwie rodziców, to myślę o nas samych. Nie myślę o moich rodzicach, tylko myślę o sobie i myślę o tym, gdzie ja jestem w tym momencie mojego rodzicielstwa. – Ta książka Shai Orra „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” dotyczy – zdaniem Marty Szperlich-Kosmali – właśnie takiego procesu dojrzewania, który wtedy, kiedy zostajemy rodzicami, nabiera zawrotnego tempa. Bycie dorosłym nie znaczy jednak zawsze bycia dojrzałym.

Autor książki podkreślał, że zarówno dzieciństwo jest stanem zero-jedynkowym, jak również dzieci są zero-jedynkowe – albo coś im się podoba, albo coś im się absolutnie nie podoba, a im są mniejsze, tym bardziej to sygnalizują, natomiast dojrzałość polega na tym, że jesteśmy bardziej elastyczni – tłumaczyła Marta Szperlich – Dorosłość jest takim stanem, który osiąga większość z nas czy tego chce, czy nie, ale nie znaczy to, że dojrzewa, czyli znaczy to właściwie tyle, że uwalnia się z wpływu własnych rodziców – mówił gość Strefy Rodzica.  

Posłuchaj
59:31 2023_06_16 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko do rosnąć, ale też dojrzeć? Strefa Rodzica 16 czerwca godz. 21:00

Wpływ rodziców na nas samych jest widoczny bez względu na wszystko i to on sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Kiedy mówimy o wyzwoleniu się spod wpływu rodziców, chodzi przede wszystkim o wyzbycie się zbudowanego w nas poczucia, że jesteśmy coś winni naszym rodzicom, a na rodzicielską miłość trzeba sobie zasłużyć.  

Dobrym krokiem początkowym jest przyznanie przed samym sobą: moi rodzice nie byli idealni. Po jakimś czasie będziemy wiedzieć, dokąd pójść dalej. Nie oznacza to jednak, że mieli złe zamiary. – Kiedy jesteśmy w takiej sytuacji, że nie wiemy, co robić w przypadku relacji z naszymi dziećmi, a to się zdarza właściwie codziennie, to kiedy pytamy o to, co robić, to jest to bardziej pytanie o to, kim jestem, czego potrzebuję, co umiem, jakie mam zasoby, którymi mogę operować w danej sytuacji, czy mam jakieś braki – podkreśliła autorka bloga Boska Nioska.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Marta Szperlich - Kosmala - filozof, pedagog, coach rodzinny
Data emisji: 16.06.2023
Godzina emisji: 21:00.


 

Zobacz także
Czytaj także

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 10:10
Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 23:03
97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
rozwiń zwiń