Polskie Radio Dzieciom

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 10:10
Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
Sprawdzoną formą wspierania dzieci jest opowiadanie bajek psychoedukacyjnych
Sprawdzoną formą wspierania dzieci jest opowiadanie bajek psychoedukacyjnychFoto: shutterstock.com/Syda Production

Wartości to coś, co nadaje sens naszemu życiu i powinno być naszym wyborem. Zastanówmy się, czy wartości, które sami pielęgnujemy nie pochodzą z przekazu społecznego czy rodzinnego, będąc wynikiem cudzych oczekiwań. – Tak długo, jak to nie jest  nasz wybór, nie jest to nasza tożsamość -  tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Kozak. W presji oczekiwań społecznych trudno wybrać wartości inne niż ma grupa, w której jesteśmy, nie tracąc przynależności. W tej sytuacji często bierzemy to, co jest, tłumacząc , że tak należy. 

Posłuchaj
58:57 2022_12_23 21_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 grudnia godz. 21:00

 

Mówiąc o wartościach, takich jak szacunek, lojalność, szczerość, posłuszeństwo czy odpowiedzialność, trudno jest nam opisać zachowania, które mają tę wartość wyrażać. Okazuje się wówczas, że nie potrafimy zdefiniować wartości. Co więcej, mówiąc dziecku o tych wartościach wolimy postraszyć, co się stanie, jeśli nie będą ich przestrzegać, tworząc swego rodzaju iluzję. Jest to jeden z powodów, dla których dzieci nie chcą iść śladami rodziców. – Ślady te są bardzo rozmyte -  wytłumaczyła psycholog. 

Posłuchaj
58:48 2022_12_23 22_00_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 grudnia godz. 22:00

 

Zamiast mówić o karach, które mają być wynikiem nieprzestrzegania danych wartości, mówmy o korzyściach, które płyną z życia według nich. Wyznając wartości będąc rodzicem, nie działajmy w sprzeczności wobec tego, w co wierzymy. – Powinniśmy przestać być przeciwko wartościom – zauważyła Agnieszka Kozak. 

Więcej o tym, jak pielęgnować wartości w naszym życiu i jak być rodzicem z wartościami, który w sposób odpowiedni przekazuje je swoim dzieciom w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeuta

Data emisji: 23.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:51
Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń