Polskie Radio Dzieciom

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 14:46
- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
Agnieszka Stein gościem Strefy rodzica w Polskim Radiu Dzieciom
Agnieszka Stein gościem "Strefy rodzica" w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

Kiedy na naszej rodzicielskiej drodze spotkamy różne trudności, szukamy porad: "co zrobić kiedy dziecko to..., czy dziecko tamto". Jak zauważyła Agnieszka Stein, bardzo często zanim rozwiążemy te problemy musimy jednak spotkać się z samym sobą i otoczyć siebie odpowiednią opieką.

– Kiedy jako psycholog zaczynałam swoją pracę z rodzicami, co chwile potykaliśmy się o pytania dotyczące relacji z dzieckiem. W trakcie warsztatów zanim znaleźliśmy jednak na nie odpowiedź, często dochodziliśmy do kluczowego problemu: jak poradzić sobie ze sobą, kiedy dziecko zachowuje się w nieodpowiedni sposób – powiedziała Agnieszka Stein i dodała że ostatecznie konstruowana była instrukcja obsługi siebie, a nie dziecka.

Zdaniem gościa "Strefy rodzica", aby zrozumieć zachowania dziecka trzeba przede wszystkim przeanalizować swoje zachowanie i nie tylko w sferze rodzicielstwa, ale nas jako ludzi. To pomaga w funkcjonowaniu nie tylko rodzicom, ale i tym, którzy nimi nie są. Wszystko dlatego ponieważ zdaniem gościa Strefy Rodzica są takie treści, które są uniwersalne. – Kiedy pisze o granicach, to trudno mówić tylko o tych w relacjach z dzieckiem. – Rozmowa o wychowaniu dziecka jest często odizolowana od relacji między dorosłymi. Nam nie można zagrozić karą za nieodpowiednie zachowanie, więc te granice są wyraźne, a w przypadku najmłodszych? To one muszą dostosować się do naszych poleceń. W ten sposób bardzo łatwo zapominamy o tym, że dziecko ma swoją godność, człowieczeństwo i autonomię - zaznaczyła Agnieszka Stein.

A więcej o tym problemie można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
120:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 16 maj 2024 21_00_07.mp3 W "Strefie Rodzica": Jak komunikować się z pozycji rodzica, ale też z pozycji dorosłego już dziecka

 

Agnieszka Stein gościem "Strefy Rodzica" Agnieszka Stein gościem "Strefy Rodzica"
 
 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Agnieszka Stein - psycholog, autorka książek
Data emisji: 16.05.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Gdy dziecko się złości potrzebuje spokoju dorosłych". Co sygnalizuje nam złość dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 16:10
Podobno kiedy dziecko się złości, najbardziej potrzebuje spokoju dorosłych. A o tym dlaczego dzieci się złoszczą i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami opowiedziały w "Strefie Rodzica" psycholog dziecięca: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk, psycholog i autorka książki na temat złości. Co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze kolonie, albo obóz. Od czego rozpocząć naukę samodzielności? Podpowiadamy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:10
Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten właściwy czas, aby wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Czy przygotowywać dziecko metodą małych kroków, czy od razu rzucić na głęboką wodę? Wątpliwości rozwiały ekspertki "Strefy Rodzica": psycholog dziecięcy Marta Bąkowska i Joanna Narożniak - wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 09:16
- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
rozwiń zwiń