Polskie Radio Dzieciom

Jak pomóc mózgowi szybko się uczyć i na długo zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 20:55
Mózg można traktować jak mięsień i dzięki odpowiednim treningom osiągać coraz lepsze wyniki w zapamiętywaniu. Dzięki nim skrócimy czas przyswajania wiedzy i na długo ją utrwalimy. Do tego potrzebujemy m.in. wykorzystania wyobraźni i skojarzeń oraz śmiesznych historii z naszego życia, bo mózg nie znosi nudy. Jak to wszystko połączyć by efektywnie zacząć się uczyć? Wiedzą to mistrz Polski i mistrz świata w zapamiętywaniu, goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Strefa rodzica”.
Audio
  • Jak poprawić swoją pamięć i wiedzę przyswajać szybko i na długo? (Polskie Radio Dzieciom/Strefa Rodzica)
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

- Mało osób wie, że jego pamięć jest do poprawy. Dużo osób myśli, że mamy taką, a nie inną pamięć i tak musi być. – powiedział Tobiasz Boral, wielokrotny mistrz Polski i dwukrotny mistrz świata juniorów w zapamiętywaniu. – Ludzie myślą, że muszą „zakuwać” 3 noce by zdać egzamin i uczyć się wiele tygodni, żeby zdać maturę. Prawda jest taka, że jeśli dobrze przygotujemy się do uczenia, a zatem nauczymy się jak się uczyć, a do tego poznany funkcjonowanie naszego mózgu i wykorzystamy wyobraźnię, to okaże się, że nasz mózg potrafi o wiele więcej niż nam się wydaje. – dodał mistrz w zapamiętywaniu, organizator III Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci

Sport pamięci na mistrzostwach

Efekty pracy nad możliwościami ludzkiego mózgu i zapamiętywania można od wielu lat sprawdzać na mistrzostwach pamięci, które odbywają się zarówno w Polsce jak i na świecie. Przed takimi zawodami, tak samo jak w innych dyscyplinach sportu, konieczny jest systematyczny trening.
- Sport pamięci na Ogólnopolskich Mistrzostwach polega na tym, że jest 5 dyscyplin sprawdzających zapamiętywanie słów, cyfr, dat fikcyjnych, słówek z wymyślonego języka obcego oraz zapamiętywanie sekwencji kolorów mówionych ze słuchu co sekundę. – powiedział 24 letni Tobiasz Boral, gość Polskiego Radia Dzieciom. – Konkurencje te sprawdzają różne typy pamięci, aby pokazać, że tak naprawdę, jeśli ktoś wie jak ćwiczyć pamięć, to może wyćwiczyć każdy jej rodzaj i tym samym lepiej przyswajać informacje. – dodał mistrz pamięci.

Wszystko zaczęło się od pomysłu mamy

– Zacząłem tę przygodę 3 lata temu. Moja mama powiedziała mi, że są takie zajęcia i chciałem spróbować. – wyjaśnił 10 letni Bartosz Wojda, zdobywca 3 medali na tegorocznych III Ogólnopolskich Mistrzostwach Pamięci. - Założyłem sobie, że jak nie spodoba mi się ten sport, to trudno, ale decyzji jednak nie pożałowałem ponieważ będę się dalej uczył i rozwijał. Bardzo mi się to podoba. – dodał młody mistrz.

- Na początku myślałam, że takie treningi pamięci pomogą Bartoszowi w uczeniu się, że łatwiej i szybciej będzie przyswajał wiedzę. – przyznała Anna Wojda, mama Bartosza. - Rzeczywiście widzę, że mój syn dużo mniej czasu potrzebuje na naukę i szybko zapamiętuje np. daty historyczne.  Sama jestem pedagogiem i nauczycielem. Jak zobaczyłam informację o tych zajęciach, i że będą się odbywały w szkole, to od razu wiedziałam, że będą to zajęcia dla mojego syna – dodała mama Bartka, który zaczął chodzić na zajęcia i mimo niepowodzeń, które po drodze się pojawiały, nigdy nie chciał zrezygnować. – Bartosz cały czas dąży do celu i w tym roku rzeczywiście mamy fajny sukces. – podsumowała gość ”Strefy rodzica”.

- Tegoroczne Mistrzostwa, które odbyły się 9 czerwca w Akademii Pedagogiki Specjalnej miały taki przebieg, że było 5 konkurencji. – wyjaśnił Tobiasz Boral. Z zewnątrz może to wyglądać jak testy, ponieważ uczestnicy dostają kartki z informacjami do zapamiętywania. Potem, po dwóch minutach, jeśli chodzi o słowa lub cyfry, uczestnicy muszą oddać karty, a na pustych, które dostają muszą wpisać dokładnie taką samą sekwencję słów lub cyfr, dokładnie tak samo jak na poprzedniej kartce. – dodał wielokrotny mistrz Polski i trzykrotny mistrz świata w zapamiętywaniu. - Jeżeli chodzi o rekord Polski to w tym roku został pobity. W ciągu dwóch minut Patrycja Pietrzycka, rekordzistka Polski, pobiła swój własny rekord i zapamiętała 40 słów. Były to różne części mowy, nie tylko rzeczowniki, które można łatwo skojarzyć, ale także czasowniki i przymiotniki. Patrycja zapamiętała je w dobrej kolejności i dobrej odmianie i wykazała to w ciągu dwóch minut. – powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom.

Jak działa mózg i jak możemy mu pomóc?

- Nasza pamięć działa tak, że potrzebujemy sobie coś skojarzyć, wyobrazić i powtórzyć. – powiedział Tobiasz Boral. - Jeżeli zapamiętujemy standardowo, to zwykle czytamy i wkuwamy i ewentualnie powtarzamy pasywnie czyli czytamy cały czas ten sam tekst. Najczęściej potrzebujemy tych powtórek ponad dwadzieścia, żeby ślad pamięciowy był trwały – wyjaśnił  mistrz świata dodając, że jeżeli wykorzystamy aktywną powtórkę czyli wykorzystamy nasz mózg do tego, żeby sobie przypomniał swoje skojarzenia np. dźwiękowe do tych słów lub do sylab z tych słów, a następnie połączył je wcześniej z jakąś fajną i śmieszną historią (bo nasz mózg nienawidzi nudy), to później sobie przypomni tę historię i na tej podstawie napisze to, co uważa za właściwe – zdradził gość wieczornej audycji w Polskim Radiu Dzieciom.

Jak ćwiczyć aby poprawić swoją pamięć i aby nową wiedzę przyswajać szybko i na długo? O tym w załączonej audycji.

III Ogólnopolskie Mistrzostwa Pamięci odbyły się 09.06.2018r w APS w Warszawie. 

Mistrzostwa z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zawodnicy podzieleni są na trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież oraz dorośli. Podczas mistrzostw rozgrywane jest pięć konkurencji sprawdzających pamięć do cyfr, słów, dat, słówek języka obcego i sekwencji kolorów ze słuchu. Sport pamięci ma już 27 lat, podczas których zawodnicy z wielu krajów udowodnili, że dzięki odpowiednim technikom i treningom można osiągać coraz to lepsze wyniki.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi. Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

jo

Zobacz także
Czytaj także

Otwartość i ciekawość w kreowaniu rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:00
Przesiębiorcze dziecko to takie, które jest otwarte, lubi eksperymentować, nie poddaje się gdy pojawiają się porażki. Nie stoi życiowo w miejscu, lecz wciąż próbuje kreować swoją rzeczywistość i zmieniać ją na lepszą, dla siebie i dla innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szybko uczyć się i tworzyć wartościowe rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 14:30
Żyjemy w świecie, w którym stale coś rozprasza naszą uwagę. Pracując przy komputerze jesteśmy  bombardowani tysiącem powiadomień. Jak odnaleźć się w takiej rzeczywistości - o tym w audycji  Polskiego Radia Dzieciom "Strefa Rodzica". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert urodzinowy Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 08:00
Muzyka, śpiew dzieci i specjalny tort urodzinowy, a także dźwięki zagrane na liściu i trawie, to tylko niektóre z atrakcji, które Polskie Radio Dzieciom przygotowało z okazji swoich trzecich urodzin.
rozwiń zwiń