Polskie Radio Dzieciom

Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 23:55
Z badań OECD wynika, że co piąty Polak może nie rozumieć ulotki reklamowej albo instrukcji obsługi pralki, co czwarty - prostego wykresu. Z drugiej strony, według ekspertów zajmujących się zmianami na rynku pracy, 60% dzisiejszych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/CC0

Jeśli zawody te nie istnieją, to znaczy, że szkoły średnie czy wyższe prawdopodobnie nie zdążą przygotować programów nauczania czy kierunków, które będą do tych zawodów przygotowywały. W konsekwencji nasze dzieci będą musiały wciąż samodzielnie się uczyć.

A do tego - konieczna jest bardzo dobra umiejętność czytania ze zrozumieniem!

Inicjatywa "Czytam, rozumiem i wiem" dotyczy kształcenia umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Goście audycji: Małgorzata Nadziejko, Slow Education, Magda Maciak – edukatorka i dziennikarka. Organizatorka konkursów i akcji promujących czytanie oraz warsztatów dziennikarskich.

Rozmawiała Joanna Ficińska.

Data emisji: 11.04.2019

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Zobacz także
Czytaj także

Słuchanie - kluczowa kompetencja XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 23:59
Z dźwięków, które do nas docierają, większości nie potrafimy zrozumieć. Przeważnie zatrzymujemy się na ich powierzchownym znaczeniu, które jest bardziej interpretacją niż faktycznym zrozumieniem tego co słyszymy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wybrać idealną książkę dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 23:11
Czy obecna klęska urodzaju na rynku wydawniczym to błogosławieństwo czy przekleństwo dla rodziców? No i czy wraz z rosnącą liczbą książek dla dzieci nie obniża się ich jakość? 
rozwiń zwiń