Polskie Radio Dzieciom

Fakty, mity i przesądy, czyli rodzic w gąszczu informacji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:00
Na co dzień towarzyszą nam mity naukowe dotyczące zarówno wyzwań rodzicielskich, ale i dotyczących po prostu codziennego funkcjonowania, życia a nawet przyszłości świata. Przekonania i lęki, które bardzo często są nieuzasadnione. W "Stefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, rozmowa z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi z bloga Crazy Nauka.
Audio
  • Jak nie dać się zwieść fałszywym informacjom krążącym wokół szczepionek? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_06.01.2020
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Wspólnie z naszymi gośćmi, Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi z bloga Crazy Nauka, będziemy obalać, albo potwierdzać zdanie "według amerykańskich naukowców (...)".

Piotr Stanisławski stwierdził, że niemal nieograniczony dostęp do informacji, możliwy dzięki internetowi, ma swoje dobre i złe strony. - Dawniej informacje były w jakiś sposób filtrowane, w tej chwili każdy może je przekazywać, a każdy głos brzmi tak samo w internecie, czy to jest profesor czy osoba nie posiadająca wiedzy. Nasze mózgi są tak skonstruowane, że łatwo przemówić do emocji. Rzucić hasło, które wystraszy czytelnika, jest bardzo łatwo, natomiast  odkręcić taką informację jest niezwykle trudno. Okazuje się, że tę prawdziwą wiedzę trzeba przekazywać w bardzo sprytny sposób, tak by w ogóle miała szansę do kogoś dotrzeć, a tym bardziej mogła skutecznie zmienić czyjeś poglądy – podkreślał.

Aleksandra Stanisławska dodała, że współcześnie bardzo często osobiste opnie konkurują z wiedzą, a dodatkowym zagrożeniem są fałszywe informacje, dot. np. szkodliwości szczepień. – Bywa że, fake news służy polityce, grupie interesów. Rozprzestrzeniającą je grupą są niestety także dziennikarze. Brakuje czasu na sprawdzanie wiarygodności informacji a "nabicie klików" jest ważniejsze. Wygrywa wtedy rzucony interesujący temat, niesprawdzony, ale taki przy którym będą się częściej wyświetlały reklamy. Inną grupą są tzw. trolle internetowe, opłacane np. przez jakieś państwo, mających na celu szerzenie mitu czy newsa. Wielokrotnie udowodniono m.in. działanie prokremlowskich trolli, działających tak, by podsycać dyskusje i polaryzować poglądy – zauważyła.

Rozmawiał Marcin Perfuński
Data emisji: 6.01.2020
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje ponad 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

Polskie Radio Dzieciom ma profil na Facebooku raz konto na Instagramie - można tam znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych!

ak

Zobacz także
Czytaj także

Marketing skierowany do rodziców i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 23:57
Jak poradzić sobie z tym zalewem reklamowym i w nim nie utonąć? Czy da się odsiać z niego informacje naprawdę istotne, a jeśli tak, to jak to zrobić? Czy istnieje marketing wartości, któremu można zaufać? A może jednak zawsze powinniśmy traktować przekaz marketingowy z dystansem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka samodzielności czyli plan daltoński

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:57
Rozpoczęcie wprowadzania planu dnia już od najmłodszych lat to dziś niezwykle ważny element w rozwoju dziecka i zupełnie nowe spojrzenie na jego edukację. Plan daltoński to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz współpracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Publiczne wystąpienia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 23:57
Wystąpienia publiczne - po co one dzieciom? Czy powinniśmy uczyć je wystąpień publicznych od maleńkości? Jak robić to poprawnie i skąd czerpać na ten temat wiedzę?
rozwiń zwiń