Polskie Radio Dzieciom

Sezon na alergie trwa. Jak radzić sobie z przykrymi objawami?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:00
Wiosną wszystko budzi się do życia. Niestety, tyczy się to również reakcji alergicznych. Z alergiami mamy do czynienia głównie wiosną, ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wiosną wiele roślin rozpoczyna swoje pylenie, a wszelkie alergie nasilają się. Co więcej, mogą pojawić się także alergie krzyżowe. O tym, jak radzić sobie z alergią i w jaki sposób zmniejszać jej nieprzyjemne skutki opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dariusz Iwanow, lekarz medycyny rodzinnej.

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie objawów alergii jest unikanie alergenów. Jeżeli mamy do czynienia z pyleniem roślin, które wywołują u nas reakcje alergiczne regularnie, co roku, starajmy się unikać częstego otwierania okien wieczorami, żeby nie wpuszczać pełnego alergenów powietrza do mieszkania. Dobrym pomysłem mogą okazać się także oczyszczacze powietrze. Wychodząc na spacery do parków, możemy zakładać maseczkę. Pamiętajmy jednak, że nie odizolujemy się od alergenów w stu procentach, dlatego dobrze jest wdrożyć także leczenie farmakologiczne.

Posłuchaj
59:18 2022_05_10 22_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sezon na alergie trwa. Jak radzić sobie z przykrymi objawami? "Strefa rodzica" w PRD

Oprócz alergii związanych z wiosennym pyleniem, są też alergie całoroczne. Szczególną grupą są alergie pokarmowe. Jak podkreśla gość "Strefy Rodzica", nie każda nadwrażliwość pokarmowa musi równać się alergii. W przypadku nietolerancji organizm nie angażuje mechanizmów obronnych, więc nie mamy do czynienia z alergią. Mimo to istnieje szerokie grono alergenów pokarmowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. 

Więcej o alergiach, astmie i o sposobach radzenia sobie z nimi w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Dariusz Iwanow – lekarz medycyny rodzinnej
Data emisji: 10.05.2022
Godzina emisji: 21:00

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 15:30
Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Kleszcz w ciele dziecka. Co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 13:41
Lasy i parki, ale także przydomowe ogródki, osiedlowe place zabaw i wszelkie miejsca, w których są trawy czy krzewy mogą być siedliskami kleszczy. W jaki sposób chronić się przed kleszczami i nie odbierać sobie przyjemności z korzystania z takich miejsc, które przecież uwielbiamy wiosną i latem? Swoje propozycje przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:46
Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
rozwiń zwiń