!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:50
Początek roku szkolnego to dla wielu uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi bardzo trudny czas. Przychodząc do szkoły zderzają się z przeszkodami, które niekiedy paraliżują ich normalne funkcjonowanie - w takich warunkach o komfortowym uczeniu się często nie ma nawet mowy. Co powinno się zmienić w szkole, żeby wszyscy czuli się w niej dobrze i to niezależnie od tego, jaki mają neurotyp czy stopień sprawności?
Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji PRD
Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji PRDFoto: Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Czytaj więcej: Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem? Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego

Z podpowiedzią przychodzą twórcy kampanii społecznej „Szkoła przyjazna dla autyzmu”. Apelują oni o wprowadzenie zmian, na których tak naprawdę skorzystać mogą wszyscy. O tym, jak wygląda szkoła ich marzeń mówili w Strefie Rodzica z organizatorzy kampanii - Sylwia Kowalska i Jan Gawroński z Fundacja Autism Team. Wśród postulatów zniesienie oceny z zachowania i zastąpienie jej oceną opisową, łatwiejszy dostęp do szkolnego psychologa albo wprowadzenie do programu nauczania lekcji z różnorodności - to niektóre z nich.  

Posłuchaj
59:13 2022_09_19 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego? Cz. 1

- Jesteśmy przestrzenią, która jest współtworzona przez osoby w spektrum autyzmu, przez ich rodziny, przyjaciół, ale także przez ekspertów i specjalistów, którym nie jest wszystko jedno – tłumaczy Sylwia Kowalska – Tworzymy miejsce wolnościowe, gdzie podkreślamy z całą mocą wagę samostanowienia i dokonywania wyborów. „Każda osoba, która ma potrzebę być, wyrażać się w sposób dostępny, możliwy i komfortowy, ma tutaj swoje miejsce. To nas różni od innych organizacji”. 

Posłuchaj
58:53 2022_09_19 22_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego? Cz. 2

Choć wizja szkoły przyjaznej dla wszystkich brzmi idealistycznie czy wręcz naiwnie, takie rozwiązania są już wprowadzane. Ich urealnieniu służy rozpisany na lata program wdrażania w szkołach edukacji włączającej. Dzięki tym zmianom każda osoba - niezależnie od stanu zdrowia, sprawności, pochodzenia czy wyznania - ma czuć się pełnoprawnym członkiem społeczności, której bogactwem ma być różnorodność, a nie jednolitość.

- Trzeba uniwersalnie zaprojektować system w taki sposób, żeby nie było podziału na tych, którzy są potrzebujący pomocy i niepotrzebujących pomocy, tylko trzeba inaczej projektować edukację po to, żeby była zgoda, przygotowanie i pełna dostępność dla różnorodności, ponieważ ta różnorodność potrzeb jest bardzo widoczna i jest w każdej szkole i w każdym przedszkolu – mówi Ola Rodziewicz. 

Więcej o tym, jak wygląda szkoła przyjazna dla każdego w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Sylwia Kowalska, Jan Gawroński - Fundacja Autism Team, Ola Rodzewicz - ekspertka edukacji włączającej, dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej, autorka profilu Facetka_z_Poradni
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 23:19
Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?
rozwiń zwiń