Polskie Radio Dzieciom

Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:37
W jaki sposób zabawa kształtuje i rozwija młodych ludzi? Dlaczego zabawa naszych dzieci bywa dla nas frustrująca? Zachowanie dzieci nie musi przecież wywoływać w nas wyłącznie pozytywnych emocji. Ważne jest to, by sobie na emocje pozwolić i zaakceptować, że czasami możemy czuć się gorzej czy możemy nie mieć ochoty na zabawę z dzieckiem. Warto przekazać to dziecku w przystępny sposób. Tym samym nauczymy naszą pociechę stawiania granic i odnalezienia się w sytuacji, kiedy sama nie ma na coś ochoty. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Co dzieciom daje zabawa? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Co dzieciom daje zabawa? O tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Shutterstock

W pierwszych latach życia dziecka zabawa jest najważniejszym rodzajem aktywności. Jest czymś, co pozwala dziecku poznać świat i ze światem oswaja. Zabawa może pokazywać, jakie emocje przeżywa dziecko, pozwala też przepracować z dzieckiem trudne tematy. Przytulanka zapewnia dziecku ukojenie i bezpieczeństwo, klocki i inne zabawy konstrukcyjne pokazują dziecku, że ma na coś wpływ, dają poczucie sprawczości, co ma bezpośredni wpływ na poczucie własnej wartości. 

Wspólne relacje z dzieckiem budują więź. Zabawa może być świetną okazją do tego, żeby lepiej poznać swoje dziecko – zaznaczyła Magdalena Żurawska. – Każdy z nas potrzebuje czuć się ważny, słuchany, widziany, a zabawa to umożliwia. Nie aspekt edukacyjny, a także efekt końcowy, jest tutaj najważniejszy, ale bycie z dzieckiem tu i teraz, w tej relacji. Zabawa jest ważna również dla nastolatków, jednak powinna być ona dostosowana do wieku. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się różnego rodzaju gry, które ułatwiają komunikację. 

Spędzając z dzieckiem czas, wyposażamy je w poczucie własnej wartości, uczymy wartościowych relacji z innymi osobami, nazywania emocji, radzenia sobie z emocjami, więc niezwykle ważne jest, żeby znaleźć czas na to, by pobyć z dzieckiem – dodała psycholog. Choć w teorii brzmi to pięknie, w realnym życiu coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputera lub smartfona – zarówno my, jak i nasze dzieci. Jako rodzice często bardzo dużo pracujemy. Tym bardziej istotne jest, żeby odnaleźć balans. Pomocne może okazać się stworzenie planu dnia i ustalenie zasad korzystania z internetu, a także atrakcyjne zagospodarowanie czasu spędzanego poza światem wirtualnym. 

Posłuchaj
58:56 [DAB]Dzieciom (PCM) 18 styczeń 2023 21_00_50.mp3 Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?_Strefa rodzica_PRD_18.01.2023

 

Więcej o tym, jak znaleźć czas i ochotę na zabawę z dzieckiem, a także o tym, jakie zabawy wybierać i co zrobić, żeby zachować balans pomiędzy światem wirtualnym a realnym, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Magdalena Żurawska (psycholog)

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

kor

Zobacz także
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa lalkami jako istotny element dzieciństwa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:21
Zabawa lalkami nie jest tylko dla dziewczynek - kulturowe stereotypy mogą pójść w zapomnienie! Na to potrzeba jednak czasu i choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, nie możemy powiedzieć jeszcze, że stereotypy względem płci nie istnieją. Mimo wszystko utrzymanie harmonii między płciami przynosi korzyści każdej ze stron, dlatego warto iść w tym kierunku. O tym, jak wiele korzyści płynie z zabawy lalkami powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Żysko-Pałuba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 10:49
Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
rozwiń zwiń