Polskie Radio Dzieciom

Żywienie w placówkach oświatowych - jakie są wytyczne dla szkół

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 06:45
Od pierwszego września ubiegłego roku wszystkie szkoły w Polsce mają obowiązek żywienia, a więc wydawania ciepłego posiłku. Muszą spełniać dwa warunki – po pierwsze możliwość wykupienia przez rodziców ciepłego posiłku dla dziecka, po drugie miejsce na spożycie tego posiłku.  
O wytycznych dotyczących żywienia w szkołach w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O wytycznych dotyczących żywienia w szkołach w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock.com

Są konkretne przepisy, które regulują żywienie w placówkach oświatowych. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2016 roku składa się z dwóch bardzo istotnych paragrafów.  Pierwszy z nich dotyczy sklepików szkolnych, natomiast drugi dotyczy żywienia w szkole, czyli wydawania obiadów szkolnych.

 – Rozporządzenie bierze pod uwagę urozmaicenie posiłku, zawartość warzyw i owoców, zawartość produktów zbożowych, ryb, odpowiedniej jakości olejów, odpowiedniej ilości potraw smażonych (nie może być ich więcej niż dwa razy w tygodniu), również jest tam bardzo istotny punkt dotyczący ilości cukru w napojach przygotowywanych na miejscu, czyli na przykład w kompotach, herbatach. Taki napój nie może zawierać więcej niż 10 g dodanego cukru w 250 ml napoju – wyjaśniła mgr inż. Joanna Jaczewska-Szuetz. To rozporządzenie należy interpretować zgodnie zasadami zdrowego żywienia.  

Posłuchaj
58:30 2023_02_16 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Żywienie w placówkach oświatowych - jakie są wytyczne dla szkół_Strefa Rodzica 16 lutego 2023

Choć wykupienie obiadów to kwestia indywidualna, często zależna od liczby godzin spędzonych w szkole czy od pory, o której dziecko zaczyna lekcje, a więc też od tego, czy zje ciepły posiłek w domu, równie ważną kwestią jest drugie śniadanie. Jak podkreśla gościni Polskiego Radia Dzieciom, dziecko w szkole musi być najedzone. Podobnie jak śniadanie, bardzo ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie jedzone w szkole. 

Drugie śniadanie powinno zawierać przede wszystkim produkt zbożowy pełnoziarnisty, taki jak chleb razowy czy bułka graham. Nie powinno też zabraknąć źródła białka. Dobrym wyborem może okazać się pasta z nasion roślin strączkowych, dobrej jakości wędlina, twaróg lub ser. Ważne są też sezonowe warzywa i owoce, uprzednio umyte i pokrojone, by były w wygodnej dla dziecka formie. Do lunchboxu można dodać orzechy bądź suszone owoce. Jeśli chodzi o napój, najlepsza będzie woda, może być z dodatkiem cytryny lub mięty.  

O tym co dzieci jedzą w szkole i co powinny jeść, czy wydawanie obiadów w szkole jest powszechne, czy wszystkie placówki mają obowiązek zapewnić możliwość skonsumowania ciepłego posiłku mówiła w audycji Strefa Rodzica mgr inż. Joanna Jaczewska-Szuetz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego zakładu higieny. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: mgr inż. Joanna Jaczewska-Szuetz / Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy zakład higieny
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:20
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:04
Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
rozwiń zwiń