Polskie Radio Dzieciom

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:20
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
O tym jak nauczyć dzieci dobrze jeść w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O tym jak nauczyć dzieci dobrze jeść w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Glow Images/East News

W naszym spojrzeniu na żywność przyszedł też czas na funkcje żywieniowe związane z emocjami, tradycją i historią, o których współcześnie zdarza nam się zapomnieć. Coraz częściej patrzymy bowiem na jedzenie z perspektywy składników odżywczych czy zaleceń dotyczących kalorii i wielkości porcji, a informacje na ten temat są stosunkowo nowe, ponieważ pierwsze próby opisania tego, co znajduje się w pożywieniu sięgają nie dalej niż stu lat.  

Autorki książki "Rozgryzione. Jak nauczyć dziecko dobrze jeść" proponują szersze spojrzenie na jedzenie. – Jak masz dobrą relację z jedzeniem, to wcale o niej nie myślisz. Jest to dla ciebie naturalne – zauważyła Marta Kostka. Dla dziecka oczywistością jest, że jedzenie jest przyjemne, daje satysfakcję i zapewnia nasycenie. 

Posłuchaj
59:33 2023_02_06 20_59_50_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak nauczyć dzieci dobrze jeść?_Strefa Rodzica 6 lutego 2023

Przez pierwsze lata życia dziecka rodzic ma uczyć, które jedzenie może być lepszym wyborem w przyszłości, czego powinno być w diecie więcej, jakie są tradycje związane z jedzeniem, jak powinniśmy traktować jedzenie. Dzieci nie trzeba uczyć, ile jeść, ponieważ one same doskonale to wiedzą.  

Czym jest jedzenie z perspektywy dzieci? Jak pomóc im zbudować dobrą relację z jedzeniem?

Dlaczego to dobrze, że dzieci czasami nie chcą jeść? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom udzieliły Zuzanna Wędołowska i Marta Kostka – autorki książki „Rozgryzione. Jak nauczyć dziecko dobrze jeść".

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Zuzanna Wędołowska – dietetyczka, psycholog, autorka, Marta Kostka - dietetyczka i technolog żywności, badaczka tematyki żywienia dzieci, autorka
Data emisji: 06.02.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?
Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak dbać o florę bakteryjna jelit?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:48
Mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. Ponadto, znajdują się w nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za trawienie, ale pomagają przyswajać magnez i wapń oraz mogą chronić przed cukrzycą typu II i otyłością. Tak więc flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na nasz organizm, w związku z czym dobrze jest ją wzmacniać. O tym jak to robić opowiedziała w "Strefie Rodzica" dietetyczka, Magdalena Czyrynda – Koleda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:08
Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń