Polskie Radio Dzieciom

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 18:05
Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Twin Design/Shutterstock

Czytanie ze zrozumieniem nie jest niczym trudnym dla polskich czwartoklasistów, którzy wraz z uczniami z Finlandii zajęli piąte miejsce w rankingu. Warto dodać, że jest to najlepszy wynik wśród uczniów z Unii Europejskiej. Wyniki jednoznacznie pokazują, że uczniowie z Polski dobrze radzą sobie ze skomplikowanymi tekstami, a szkoły w Polsce dobrze wyrównują luki w umiejętnościach ich uczniów. Wyniki są bowiem mało zróżnicowane.


Posłuchaj
58:52 2023_05_25 21_00_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 maja godz. 21:00


Więcej o wynikach Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu oraz o tym, jak poradzili sobie uczniowie polskich szkół w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom już dziś od godziny 21:00. Zapraszamy!

---> KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Joanna Kaźmierczak - szefowa polskiej edycji badania PIRLS
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  


Zobacz także
Czytaj także

Edukacja outdoorowa. Jak wygląda w Polsce nauka poza murami szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 13:20
Edukacja outdoorowa to dziedzina pedagogiki, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to edukacja w terenie, o której mówi się, że jest to pedagogika przygody czy pedagogika przeżyć. – Chodzi o to, by wszystko to, co może być nauczane na dworze, było nauczane na dworze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Jämsä. Edukacja outdoorowa daje wiele możliwości w zależności od tematu przewodniego zajęć. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 11:50
Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
rozwiń zwiń