Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Władcy Polski w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 16:35
Podczas kolejnej odsłony naszego cyklu "Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle" poznajemy władców, dzięki którym Zamek Królewski w Warszawie nazywany jest Królewskim. Przyglądamy się również dynastiom, które związane są z Zamkiem.
Marcin Kober - Portret króla Zygmunta III, 1590
Marcin Kober - Portret króla Zygmunta III, 1590Foto: domena publiczna, wikipedia

Historia warszawskiej rezydencji rozpoczyna się w XIV w. kiedy wzniesiono wieżę grodzką od strony Wisły i drewniany dwór książąt mazowieckich.

W XV w. pobudowano widoczne do dziś na zamkowym dziecińcu średniowieczne ceglane skrzydło. Po śmierci ostatnich Piastów mazowieckich w 1526 r. Zamek przejęli Jagiellonowie i korzystali z warszawskiej rezydencji w czasie podróży pomiędzy Krakowem a Wilnem.

Zygmunt August przeprowadził kolejną rozbudowę zaś jego siostrzeniec - król Zygmunt III Waza, znany nam powszechnie jako władca, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, rozbudował Zamek i stworzył z niego godną królewską rezydencję.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Sławomir Szczocki Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

Posłuchaj
59:21 2023_07_08 15_00_04_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 8 lipca godz. 15:00

Audycja jest częścią cyklu "Wakacyjny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie z historią w tle"

* * *

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 08.07.2023

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Kuchnia na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 16:45
Na czym i czym jadano na dworze Stanisława Augusta? Gdzie jadano obiady czwartkowe pod patronatem króla Stanisława Augusta i kucharza Paula Tremo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Jan II Kazimierz Waza

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 16:35
Jan II Kazimierz Waza powszechnie uważany jest za jednego z najgorszych władców w naszej historii. Czym zasłużył sobie na taką ocenę? Jak wyglądała biografia ostatniego polskiego króla z dynastii Wazów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Aleksander Fredro - twórca polskiej komedii

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 14:00
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. "W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich" wskazano w uchwale.
rozwiń zwiń