Polskie Radio Dzieciom

"Dawno, dawno temu". Dynastie świata: Burbonowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 16:45
Dom Burbonów to jeden z najważniejszych historycznie europejskich rodów królewskich. Przez stulecia wpływali na losy Europy. Burbonowie, rodzina o historii sięgającej wiele wieków wstecz, zasiedli na tronie Francji.
W Wersalu znajduje się m.in. ogromna galeria lustrzana, w której światło wpadające przez siedemnaście wielkich okien odbija się w siedemnastu równie wielkich lustrach i lśni w kryształowych żyrandolach Foto: shutterstock.comOON_T
W Wersalu znajduje się m.in. ogromna galeria lustrzana, w której światło wpadające przez siedemnaście wielkich okien odbija się w siedemnastu równie wielkich lustrach i lśni w kryształowych żyrandolach Foto: shutterstock.com/OON_TFoto: shutterstock.com/OON_T

Zapraszamy na kolejną audycję poświęconą dynastiom świata. Dzisiaj rozmawiamy o Burbonach - dynastii królewskiej wywodzącej się z Francji.

W czasie swego panowania Burbonowie dążyli do przywrócenia prestiżu francuskiej monarchii, która była przez długi czas źródłem i symbolem narodowej tożsamości. Oznaką ich sukcesu pozostaje pałac w Wersalu - jeden z architektonicznych cudów współczesnego świata.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: dr Damien Thiriet, z liceum francuskiego im. René Goscinny'ego w Warszawie

Posłuchaj

58:32 Dzieci_AAC 2022_01_22-15-00-15_DDT.mp3 22.01.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 22.01.2022

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Dynastie świata: Luksemburgowie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 16:45
Kolejna odsłona naszego cyklu poświęconego dynastiom świata. Dzisiaj zainspirowani jutrzejszą rocznicą, gdy w 1311 r. Jan Luksemburski został koronowany na króla Czech, przyjrzymy się dynastii Luksemburgów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Dynastie świata: Arpadzi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 16:45
Arpadowie (także Arpadzi) to dynastia książąt, a następnie królów węgierskich. To pierwsza węgierska dynastia narodowa. Za założyciela uznawany jest prawie legendarny Arpad, wódz plemion madziarskich, które osiedliły się w kotlinie, zwanej dziś Niziną Węgierską.
rozwiń zwiń