Polskie Radio Dzieciom

Słoneczne wakacje z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:01
Jak gra perkusja, co wymyślił Nikola Tesla i kto odkrył jak się robi czekoladę - to tylko niektóre z tematów dzisiejszych audycji. W Polskim Radiu Dzieciom będzie się mnóstwo działo. Posłuchajcie! 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Hi-hat, werbel, ride, crash, tom-tom - co kryje się pod tym nazwami? Dziś przyjrzymy się budowie i brzmieniu typowego zestawu perkusyjnego i przypomnimy postać legendarnych perkusistów, w tym Ringo Starra, członka grupy The Beatles, który obchodzi dziś swoje 80-te urodziny.

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś"   - Leszek opowie Misiowi o niezwykłym człowieku. Nikola Tesla - genialny wynalazca, autor blisko 300 patentów, twórca pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik"  - Bajka pt. „Świerszcz” cz.2. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki"  – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „Jak Pustecki obdarował starego górnika”.​

15:00-17:00 "Popołudnik"  - Światowy Dzień Czekolady. Czekolada to jeden z ulubionych słodkich przysmaków. Jest nie tylko pyszna, ale potrafi poprawić samopoczucie. Choć czekolada może uzależniać, ma wiele pozytywnych właściwości. Warto je poznać, a w jedzeniu kierować się zdrowym rozsądkiem i umiarem. Za najzdrowszą jest jednak uznawana czekolada gorzka.
Jak powstaje i skąd wzięła się na naszych stołach?

15:30 "Słowo do słowa" - wyjaśniamy znaczenie słów, co tydzień na kolejną literę alfabetu. Dziś W jak wagabunda.

16:30 "Język niemiecki"  - słownictwo związane z czekoladą.

16:45 "Mali Naukowcy" - Czy nasz mózg się przyzwyczaja? Pewnie, że tak! Magister Sprężynka wyjaśni jak potężna potrafi być siła przyzwyczajenia na podstawie eksperymentu z lustrem.

17:15 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Etiopia - wulkan Erta Ale i hieny. Dowiemy się o rodzajach wulkanów (tarczowy i stratowulkan), jak wygląda jezioro wulkaniczne i czy spanie na wulkanie jest bezpieczne. Czy wiecie, że uścisk szczęk hien może zgnieść kości słonia a w stadzie rządzi samica? Szymon opowie o tym jak udało mu się karmić hieny.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Językowa wakacyjna podróż po Polsce. Agata Hącia, językoznawca wyjaśni pochodzenie i znaczenie nazw miejscowości w Polsce, w których lubimy spędzać wakacje. Skąd wzięła się nazwa Mikołajki, Chałupy albo Zakopane?

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy"  - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.​

21:00-23:00 "Strefa rodzica"  - Dawniej stłuszczenie wątroby łączono z chorobą alkoholową. Od pewnego czasu lekarze diagnozują to schorzenie także u ludzi, którzy nie spożywają alkoholu. Jest to zjawisko coraz bardziej powszechne, dotyczące również dzieci i młodzieży. O przyczynach stłuszczenia wątroby u dzieci rozmawiamy z prof. dr n.med. Dariuszem Lebensztejnem gastroenterologiem dziecięcym.

Zapraszamy!

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

"Pilotka" - każdy może być kim chce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:15
Astronautka, agentka, strażaczka, tramwajarka i inne matki PRL... "Poławiacze Pereł" to wydawnictwo małe, niszowe, ale rozpoznawalne na rynku czytelniczym - sięgające po znakomite książki dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Zamierzeniem “Poławiaczy” jest prezentować książki uniwersalne, ponadczasowe. W "Kulturalnej strefie” Martyna Chuderska rozmawiała o książce „Pilotka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filharmonia Szczecin dla melomanów na czas kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 09:10
Mieczysław Karłowicz herbu Ostoja był kompozytorem, dyrygentem, fotografem i taternikiem. Jego twórczość inspiruje do dziś. To autor m.in. ponad 101 pieśni oraz różnych utworów orkiestrowych, w tym 6 poematów symfonicznych. Artysta jest patronem filharmonii w Szczecinie, która od dawna przybliża jego muzykę melomanom w każdym wieku. Od niedawna robi to online
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:09
Jak będzie wyglądać rzeczywistość obozów i kolonii w czasie zbliżających się wakacji? Na jakich warunkach można wysłać dziecko na obóz, czy można będzie je odwiedzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnia ramówka pełna muzyki, podróży i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:25
W sobotę 27 czerwca Polskie Radio Dzieciom wprowadziło letnią, wakacyjną ramówkę, bogatą w nowe audycje muzyczne, podróżnicze i kulturalne. I tak Szymon Radzimierski w czasie wakacji zabierze słuchaczy w najdalsze zakątki świata, Iza Żukowska w miejsca pełne muzyki, Zbigniew Murawski opowie, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a 13-letnia Maja poleci najlepsze lektury na wakacje. Letnia oferta programowa Polskiego Radia Dzieciom będzie obowiązywać do 31 sierpnia.
rozwiń zwiń