X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Spędź z nami święta! Audycje pełne magii w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 09:00
Polskie Radio Dzieciom przybliży najmłodszym słuchaczom polskie tradycje związane z dwunastoma potrawami oraz świątecznymi ozdobami. Pojawią się także audycje poświęcone dawnym prezentom. Jakie marzenia miały dzieci w przeszłości, a jakie mają teraz? Nie zabraknie również wspólnego śpiewania kolęd w towarzystwie chóru Agaty Steczkowskiej. Zapraszamy do wspólnego spędzenia z nami tego magicznego czasu w roku! Życzymy Wesołych świąt!
Polskie Radio Dzieciom na Święta
Polskie Radio Dzieciom na ŚwiętaFoto: Polskie Radio Dzieciom

24.12. CZWARTEK - WIGILIA 

 • ​8:00 Poranek - Wigilijne zwyczaje w Polsce. Dlaczego na stole ma być 12 potraw? Dlaczego czekamy na pierwszą gwiazdkę by zasiąść do wigilijnego stołu? Po co jest sianko pod obrusem?
 • ​10:00 "Muzyczne podróże" - Rozpoczęliśmy świąteczną drogę z Muzycznymi Podróżami. W najbliższym czasie zapraszamy Was na spotkania pełne kolęd i pastorałek. Wyruszymy wspólnie w podróż po kolędach świata, odkrywając ich źródło. Poznamy historię powstania polskich kolęd, wśród nich m.in. Cicha noc, Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Oj Maluśki Maluśki, Bóg się rodzi.   ​
 • ​11:00 "Leszek i Miś Michaś" - przygotowania wigilijne Leszka i Misia.
 • 12:15 "Bajkowy kącik" - Opowieść zwycięzcy konkursu "Gwiazdkopisanie"  pt. Wigilia, że och!
 • 15:00 "Popołudnik" - Co może znaleźć się na naszym świątecznym drzewku? Jakie ono może być? Czy wszystkie ozdoby muszą być kupione, może warto przygotować niektóre własnoręcznie? Jak to zrobić? Czym można zastąpić bombki oraz jak stworzyć jadalne łańcuchy. Dziś w Popołudniku ubierzemy wspólnie choinkę.
 • 15:30 "Jak będę duży/ Jak będę duża" -  zostanę... astronomem. W dniu wigilii Bożego Narodzenia  spojrzymy w niebo, zastanowimy się co widzieli tam ponad 2000 lat temu Trzej Królowie i dowiemy się co widzą tam dziś astronomowie. A przy okazji zapytamy na czym polega ten zawód i co trzeba wiedzieć, żeby zostać takim odkrywcą kosmosu. Gość: Jan Kotlarz​.
 • ​18:00 "Podwieczorek z F i L" - Gość: Brygida Sordyl - współtwórczyni audycji Źródełko w PRD (niedziela g.11). Porozmawiamy o zwyczajach wigilijnych prosto z Żywiecczyzny.
 • 21:00 "Strefa rodzica" - 1. Wolontariat szkolny - daje młodzieży wiele szans i możliwości. Jest to okazja do sprawdzenia siebie, wykorzystania swoich zdolności, zdobycia wiedzy, nowych zainteresowań i umiejętności. Goście: p. Marta Chrzanowska - nauczycielka  zaangażowana w wolontariat szkolny oraz o. Cordian Szwarc -  Projekt Caritas Laudato Si’ i szkolne koła Caritasu. 

25.12. PIĄTEK - I DZIEŃ ŚWIĄT 

 • ​8:00 "Poranek" Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w różnych krajach.
 • ​​10:30 "Rytmika" - Martyna Sojka serdecznie zaprasza wszystkie dzieci do słuchania Rytmiki. W okresie Świąt Bożego Narodzenia czeka na nas nauka naszych polskich Kolęd. Dołączcie do nas już o 10:30! Wszystkie odcinki kolędowe, świąteczne i nie tylko możecie usłyszeć tu: https://www.polskieradio.pl/18/4626
 • 12:15 "Bajkowy kącik" - Opowieść zwycięzcy konkursu "Gwiazdkopisanie"  pt. "Świąteczne okruszki".
 • 15:00 "Popołudnik" - Świąteczne prezenty - najlepsze i najgorsze prezenty spod choinki. Prezenty dawniej i dziś, jak zmieniały się marzenia dzieci na przestrzeni lat? A może niektóre są uniwersalne i ponadczasowe. O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym Popołudniku.
 • 17:15 "Rodzina pod żaglami" - Czy w święta na morzu siedzi się przed telewizorem? Co właściwie robią żeglarze w święta na morzu?​
 • 18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - filozoficzne rozważania - Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?Audycja "Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?", w której moglibyśmy częściowo przypomnieć o efektach działań oraz intencjach sprawcy, a dodatkowo wprowadzić termin wspólnoty moralnej i trochę pozastanawiać się nad samym statusem moralnym Mikołaja: praw pracowniczych w jego fabryce, godziny pracy zwierząt w zaprzęgu, nieekologicznym rozdawnictwie węgla i tym podobnych podejrzanych spraw. Gość: filozof prowadzący warsztaty filozoficzne dla dzieci - Wiktor Piotrowski.
 • ​21:00 "Strefa rodzica" - Święta, religia, szkoła. Jak wykorzystać świąteczny czas do podsumowania trudów ostatnich ciężkich miesięcy oraz jak oderwać się od codzienności życia online i wejść w kontakt z ludźmi, którzy są blisko nas. Gość: ks. Damian Wyżkiewicz​, jest nauczycielem religii w Zespole Szkół im. E. Konopczyńskiego w Warszawie.
 • 23:00-1:00 "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gośćmi audycji będą wokalistka Martyna Pawłowska i jej mąż perkusista Błażej Gawliński. Muzycy opowiedzą o godzeniu pracy muzyka z wychowywaniem syna i swoich muzycznych Świętach. Martyna Pawłowska jest ćwierćfinalistką ósmej edycji programu The Voice of Poland, gdzie brawurowo wykonała m.in. piosenki “Gołębi puch” Lombardu i “What About Us?” z repertuaru Pink. Wokalistka pochodzi z Biskupca – miasto na Warmii. Na co dzień czynnie wykonuje zawód muzyka. Teraz intensywnie pracuje z zespołem DIULI nad premierowym albumem. Błażej Gawliński - Perkusista. Występował i współpracował z wieloma artystami.

26.12. SOBOTA 

 • 9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - Największe miasta Europy: Moskwa i Londyn.
 • 10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - W dniu 101. rocznicy założenia Polskiego Związku Narciarskiego porozmawiamy o zimowych sportach zjazdowych, ich historii oraz korzyściach płynących z uprawiania narciarstwa.
 • 11:00-12:00 "Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" - Kolędy i pastorałki to utwory, które o tej porze roku nam towarzyszą. Pośpiewajmy je zatem razem z chórem Agaty Steczkowskiej.
 • ​​14:00-15:00 "Akademia Muzyczna" - Zimowe obrazki w muzyce poważnej​.
 • 15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" -Co robiono podczas II Dnia Świąt? Kto mógł zostać kolędnikiem? Dlaczego wszystko musiało byc przygotowane przed wigilia i jak w ogóle podchodzono do Świąt Bożego Narodzenia na polskiej wsi dawno, dawno temu? Gość : Piotr Kędziorek, RCKL.
 • 16:00-17:00 "Detektyw Maurycy Śladek na tropie" - Podróż Detektywa Maurycego Śladka do świąt z czasów dzieciństwa czyli o tym, jak wzajemna niechęć może zmienić się w przyjaźń, a także przepis na to jak zbudować szopkę krakowską.
 • ​18:30 - NOWE SŁUCHOWISKO 26.12.-9.01. "Świąteczny numer" Tomasza Macieja Trojanowskiego. Słuchowisko TPR z 1996 r. w reżyserii Jana Warenycia.  Obsada: Aleksander Ihnatowicz, Krzysztof Kowalewski​, Krzysztof Kumor, Włodzimierz Press, Piotr Pręgowski, Witold Pyrkosz, Zdzisław Tobiasz, Ewa Wiśniewska.​
 • 21:00 "Dziecko w drodze" - tropem powstania najsłynniejszej kolędy świata "cicha noc". Salzburg. Miasto Mozarta, stolica najpotężniejszego księstwa arcybiskupiego. Byliśmy dwa lata temu w kościółku, w którym powstała najsłynniejsza kolęda świata – Cicha Noc i jeździliśmy na nartach w największym ośrodku narciarskim w Austrii.
 • 22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - Utwory świąteczne i kolędy z taśm radiowych -  Pod Budą, Gang Marcela, Anna Jurksztowicz, Andrzej Zaucha. W Pół Pięknej Płyty winyle "Kolędy" w opracowaniu Włodzimierza Korcza, wykonują Alicja Majewska, Łucja Prus, Jerzy Połomski, płyta z 1988 roku. 

27.12. NIEDZIELA ​

 • ​10:00-11:00 "Dźwięk dobry" -  Nauka to lubię, Wielkie przygody w świecie przyrody- o dźwiękach w świecie nauki i przyrody- goście Tomasz Rożek i Wojtek Mikołuszko.
 • 11:00 "Źródełko" - Kaja Prusinowska opowie o kolędach i dobrych życzeniach, i przygodach kolędniczych rodziny Prusinowskich.  Brygida i Kuba - Tradycje kolędowy - jakie grupy kolędnicze można spotkać na Żywiecczyznie.
 • 13:00-14:00 "Zwierzyniec" -  Porozmawiamy o zwierzętach w sylwestra. O nie strzelaniu. O środkach uspokajających ewentualnie. Podsumujemy sobie ten rok. Wspomnimy o pandemii i co przez pandemie zmieniło się w Zwierzyńcu. A zmieniło się wszystko. 
 • 15:00 "Zapraszamy do stołu" - Dlaczego warto umieć gotować. Gość: Katarzyna Pieczyńska - dietetyk Fundacji Szkoła na widelcu.
 • 16:00-17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Praca z dziećmi na planie filmowym. Rozmowa z Jankiem Holoubkiem, reżyserem.
 • 18:00-19:00 - retransmisja koncertu z 8 grudnia 2018 z serii Piegowate Koncerty,  „Co wie igliwie? Czyli o czym rozmawiają choinki?”, który odbył się w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego. Wystąpili: Chór bez batuty z Michałowic pod Krakowem, Katarzyna Stoparczyk prowadzenie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Michał Klauza dyrygent.
 • 22:00 "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - W audycji będzie dominować Polska muzyka rockowa. Zaglądając do kalendarium muzycznego 27 grudnia 1959 w  Warszawie urodził się Jarosław Szlagowski, perkusista Oddziału Zamkniętego, Lady Pank, Manaamu, Tadeusza Nalepy. W audycji nie zabraknie piosenek tych zespołów i artystów.  

Spędź święta i weekend w towarzystwie Polskiego Radia Dzieciom!

**

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

 

Zobacz także

Czytaj także

Słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem" na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:27
Polskie Radia Dzieciom zaprasza najmłodszych słuchaczy na słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem". Opowiada ono o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postaci i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przygoda Niepyłki i Apolinki". Rozmowa z reżyserem słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 00:46
Skrzydełka są białe, w czarne i czerwone plamki - tak właśnie wygląda Niepylak apollo, jeden z największych w Polsce motyli dziennych, którego można spotkać w Pienińskim Parku Narodowym. Barwy jego skrzydeł dają mu ochronę, doskonale zlewając się z barwą skał wapiennych i białych kwiatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podcast "Dziadek do orzechów". Premiera słuchowiska pełnego magicznych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 09:00
25 grudnia miała swoją premierę pierwsza część słuchowiska "Dziadek do orzechów". Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią. Do motywów tej historii sięgali też liczni dorośli twórcy, kompozytorzy czy reżyserzy filmowi i teatralni. Od 25 grudnia tę ponadczasową baśń na motywach opowieści E.T.A  Hoffmana, można słuchać w formie słuchowiska w jednym z popularnych podcastów Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń