X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak przygotować zwierzę na dziecko w domu? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 14:43
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy, 14. odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama rozmawia z zoopsychologiem i behawiorystą o przygotowaniu domowego czworonoga na pojawienie się dziecka. Jak sprawić aby relacja zwierzę - maluch, od pierwszych dni tworzyła się w sposób jak najlepszy dla obojga.
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio Dzieciom
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio DzieciomFoto: Kamil Jasieński/PR

- Nie ma powodu do lęków z powodu obecności zwierzęcia w sytuacji pojawienia się nowego członka rodziny. Warto zastanowić się jednak jak przygotować siebie i zwierzaka na pojawienie się nowego członka rodziny – powiedziała Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog, gość Idy Nowakowskiej dodając, że jeśli miałoby się pojawić coś niepokojącego po stronie zwierzęcia, to dlatego, że nie zostało odpowiednio przygotowane na tak dużą zmianę w ich życiu.

Pojawienie się nowego członka rodziny w domu to dla zwierzaka zupełnie nowa sytuacja. - Może pojawić się zazdrość, poczucie odsunięcia i zwierzę po zwierzęcemu może chcieć skupiać na sobie uwagę. To może być odczytywane przez człowieka jako jakieś zagrożenie dla maleństwa, które jest bezbronne w przypadku ataku psa czy kota - dopowiedziała Antonina Kondrasiuk dodając, że im wcześniej zaczniemy przygotowywać zwierzę na pojawienie się nowego członka rodziny, tym lepiej. Mamy wtedy więcej czasu, możemy zmienić rytuały i to może nam pomóc. To ważne w przypadku każdego zwierzaka, a nawet bardziej kota, który jest bardziej terytorialny, i mieszkając z nami w domu traktuje siebie jako właścicieli tego terytorium, a nas jako jego  mieszkańców. Kot również wie, też kto może na tym terytorium przebywać. Jak pojawia się dziecko, to jest to w pewnym sensie zaburzenie, które może powodować u kota niepokój. Pies jest natomiast bardziej związany z człowiekiem. Może się zatem pojawić zazdrość o uwagę i w efekcie starania psa o skupienie uwagi na sobie. 

POSŁUCHAJ 14. PODCASTU IDY NOWAKOWSKIEJ 

Co warto zrobić? Jak przygotować czworonoga na nowego domownika?
Zanim pojawi się dziecko w domu można zadziałać na zmysły psa czy kota. - Warto pokazać nowe bodźce, które pojawią się wraz z dzieckiem czyli nowy zapach np. kosmetyki, które będziemy używać dla dziecka, ale też nowe dźwięki. Zarówno pies jak i kot mają dużo bardziej czuły słuch niż człowiek – podkreśliła zoopsycholog, gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom dodając, że zwierzęta słyszą dużo więcej dźwięków i w dużo większym natężeniu. Wysokie dźwięki, które wydaje dziecko, mogą być dla nich przykre i bolesne. 

Ida Nowakowska w sukience_1200 got.jpg
Dieta młodej mamy

Jak przyzwyczaić zwierzę do nowych dźwięków?
- Dobrze jest po prostu przyzwyczajać zwierzęta, zwłaszcza jeśli do tej pory w ich domu dzieci nie było. Można np. odtworzyć z internetu odgłos płaczącego dziecka i najpierw cichutko te odgłosy dawać poznawać zwierzakowi w przyjemnych okolicznościach, np. dając mu jednocześnie smakołyk i potem stopniowo zwiększamy ten bodziec. Co jeszcze? O tym w załączonym podcaście. 

Ida Nowakowska ciąża_1200.jpg
Sesje ciążowe u fotografa

Premierowe podcasty "Strefa rodzica – przyszła mama", przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, można usłyszeć w każdą środę. Skierowane są głównie do mam i kobiet, które planują macierzyństwo, ale również do obecnych i przyszłych ojców. Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom pojawia się specjalny post w którym można zadawać pytania autorce.

W każdym odcinku Ida Nowakowska zwraca się do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. Po rozwiązaniu rozmawiać będzie na tematy bliskie młodym mamom. W rozmowach z ekspertami chce rozwiewać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. 

podróż wakacje turystyka 1200.jpg
Wakacje rodzinne od strony prawnej. Co warto wiedzieć?

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci""Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata" i wiele innych. Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Zobacz także

Czytaj także

Jak nie zwariować z wyprawką dla dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:16
Ósmy autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, można usłyszeć w każdą środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kobiety w ciąży powinny chodzić na masaże?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:12
Będąc w ciąży ciało kobiety się zmienia i może być bardziej spięte. Mogą więc zdecydować się na poddanie się masażom, które są specjalnie dobrane do potrzeb przyszłej mamy. Oprócz działań relaksacyjnych, czynności te mogą pomóc także w leczeniu pewnych dolegliwości, o czym w "Strefie rodzica" opowiedzieli fizjoterapeutka, Anna Klicka oraz masażysta, Arkadiusz Jesiotr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczucie winy. Uczucie doskonale znane rodzicom [PODCAST PRD]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 22:25
Podniesiony głos, a także krzyk w stosunku do dziecka może wywoływać u rodziców poczucie winy. Uczucie to jednak możemy potraktować jako narzędzie rozwoju, gdyż sygnalizuje ono, że to, co zrobiliśmy było błędne. Dzięki takim informacjom mamy sygnał, że warto popracować nad reakcjami nawykowymi, o czym opowiedziała Marta Szperlich-Kosmala, terapeutka rodzinna oraz autorka książki "Noszenie dzieci" w podcaście Polskiego Radia Dzieciom "Relacje i emocje", który dostępny jest na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
rozwiń zwiń