X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Szanuj, ufaj, obserwuj. Rodzicielstwo w duchu RIE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:11
Sposobów na wychowywanie dzieci jest wiele. Nie oznacza to wcale, że musimy podążać za każdym z nich. Mimo to warto korzystać z dostępnych źródeł, kształtując tym samym sposób, który najbardziej odpowiada nam oraz naszym pociechom. Jak mądrze wspierać dziecko i czerpać z tego wspólną radość? Czy rodzicielstwo powinno kojarzyć się z całkowitym poświęceniem? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Versta

IE to rozwijany od ponad 75 lat nurt wychowawczy, bazujący na głębokim szacunku do dziecka oraz ufności w jego możliwości. Sama nazwa jest dosyć skomplikowana i dosłownie oznacza "zasoby dla opiekunów niemowląt". W praktyce jest to swego rodzaju postawa rodzicielska, która pozwala patrzeć na dziecko w określony sposób. Fundamentami RIE są przede wszystkim szacunek i zaufanie. Szczególnie istotny jest balans energii dziecka i rodzica, który świadczy o równości ich relacji. 

Omawiany sposób wychowywania kładzie nacisk na naturalne procesy rozwojowe, przypominając jednocześnie, że każdy człowiek rozwija się we własnym tempie. Należy więc wyzbyć się potrzeby kontrolowania i przyspieszania tego rozwoju, która często jest wynikiem presji zewnętrznej. RIE rozprawia się z mitem idealnego rodzica. Jednocześnie wskazuje na fakt, iż o tym, jakimi jesteśmy rodzicami nie świadczy to, w jaki sposób zachowują się nasze dzieci, ale sposób, w jaki reagujemy na dane zachowania. 

Posłuchaj
59:40 2021_12_13 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 grudnia godz. 22:00

59:25 2021_12_13 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 grudnia godz. 21:00

Z potrzeby przybliżenia tej inspirującej drogi powstał pierwszy polski poradnik dotyczący rodzicielstwa w duchu RIE. Książka "Pozwól dziecku być" przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 0 do lat 7. Omówione w poradniku założenia RIE pomogą wspierać dziecko w rozwoju kompetencji przyszłości, a przekazane wskazówki pozwalają odnaleźć w rodzicielstwie satysfakcję i radość. Zapraszamy do wysłuchania załączonej poniżej rozmowy z autorem poradnika, Tomaszem Smacznym. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Tomasz Smaczny, autor pierwszej w Polsce książki o rodzicielstwie w duchu RIE
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także

Czytaj także

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka". Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:28
Rola rodzica bywa bardzo stresująca i trudna, zwłaszcza kiedy odnosi się ona do dbania o zdrowie małego dziecka. Możemy być niepewni co zrobić i jak się zachować, aby sprawić, by maluch mógł wyzdrowieć jak najszybciej, zwłaszcza gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Mając to na uwadze i chcąc podzielić się swoją wiedzą na ten temat powstała książką "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka", o której w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z jej autorką Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, lekarką pediatrą i mamą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa w uważność. Jak odnaleźć świadomość chwili? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:09
Zabieganie i rozproszenie przejawia się w różnych codziennych sytuacjach. A gdyby życie było spokojniejsze? Zachowanie równowagi emocjonalnej powinno się tyczyć nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Tylko jak zacząć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać w dziecku pasję informatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:28
Komputery stanowią istotną część życia zdecydowanej większości z nas. Szczególnie widać to wśród najmłodszych, którzy urodzili się w scyfryzowanym świecie i dobrze wiedzą, jak w nim funkcjonować. Czy spędzanie czasu przed komputerem możemy nazwać pasją? Jak określić predyspozycje do bycia programistą? 
rozwiń zwiń