Polskie Radio Dzieciom

Szanuj, ufaj, obserwuj. Rodzicielstwo w duchu RIE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:11
Sposobów na wychowywanie dzieci jest wiele. Nie oznacza to wcale, że musimy podążać za każdym z nich. Mimo to warto korzystać z dostępnych źródeł, kształtując tym samym sposób, który najbardziej odpowiada nam oraz naszym pociechom. Jak mądrze wspierać dziecko i czerpać z tego wspólną radość? Czy rodzicielstwo powinno kojarzyć się z całkowitym poświęceniem? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Versta

IE to rozwijany od ponad 75 lat nurt wychowawczy, bazujący na głębokim szacunku do dziecka oraz ufności w jego możliwości. Sama nazwa jest dosyć skomplikowana i dosłownie oznacza "zasoby dla opiekunów niemowląt". W praktyce jest to swego rodzaju postawa rodzicielska, która pozwala patrzeć na dziecko w określony sposób. Fundamentami RIE są przede wszystkim szacunek i zaufanie. Szczególnie istotny jest balans energii dziecka i rodzica, który świadczy o równości ich relacji. 

Omawiany sposób wychowywania kładzie nacisk na naturalne procesy rozwojowe, przypominając jednocześnie, że każdy człowiek rozwija się we własnym tempie. Należy więc wyzbyć się potrzeby kontrolowania i przyspieszania tego rozwoju, która często jest wynikiem presji zewnętrznej. RIE rozprawia się z mitem idealnego rodzica. Jednocześnie wskazuje na fakt, iż o tym, jakimi jesteśmy rodzicami nie świadczy to, w jaki sposób zachowują się nasze dzieci, ale sposób, w jaki reagujemy na dane zachowania. 

Posłuchaj
59:40 2021_12_13 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 grudnia godz. 22:00

59:25 2021_12_13 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 grudnia godz. 21:00

Z potrzeby przybliżenia tej inspirującej drogi powstał pierwszy polski poradnik dotyczący rodzicielstwa w duchu RIE. Książka "Pozwól dziecku być" przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 0 do lat 7. Omówione w poradniku założenia RIE pomogą wspierać dziecko w rozwoju kompetencji przyszłości, a przekazane wskazówki pozwalają odnaleźć w rodzicielstwie satysfakcję i radość. Zapraszamy do wysłuchania załączonej poniżej rozmowy z autorem poradnika, Tomaszem Smacznym. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Tomasz Smaczny, autor pierwszej w Polsce książki o rodzicielstwie w duchu RIE
Data emisji: 13.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka". Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:28
Rola rodzica bywa bardzo stresująca i trudna, zwłaszcza kiedy odnosi się ona do dbania o zdrowie małego dziecka. Możemy być niepewni co zrobić i jak się zachować, aby sprawić, by maluch mógł wyzdrowieć jak najszybciej, zwłaszcza gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Mając to na uwadze i chcąc podzielić się swoją wiedzą na ten temat powstała książką "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka", o której w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z jej autorką Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, lekarką pediatrą i mamą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa w uważność. Jak odnaleźć świadomość chwili? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:09
Zabieganie i rozproszenie przejawia się w różnych codziennych sytuacjach. A gdyby życie było spokojniejsze? Zachowanie równowagi emocjonalnej powinno się tyczyć nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Tylko jak zacząć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać w dziecku pasję informatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:28
Komputery stanowią istotną część życia zdecydowanej większości z nas. Szczególnie widać to wśród najmłodszych, którzy urodzili się w scyfryzowanym świecie i dobrze wiedzą, jak w nim funkcjonować. Czy spędzanie czasu przed komputerem możemy nazwać pasją? Jak określić predyspozycje do bycia programistą? 
rozwiń zwiń