X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak rozpoznać w dziecku pasję informatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:28
Komputery stanowią istotną część życia zdecydowanej większości z nas. Szczególnie widać to wśród najmłodszych, którzy urodzili się w scyfryzowanym świecie i dobrze wiedzą, jak w nim funkcjonować. Czy spędzanie czasu przed komputerem możemy nazwać pasją? Jak określić predyspozycje do bycia programistą? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: antoniodiaz/shutterstock.com

Kilka dni temu obchodziliśmy 115 rocznicę urodzin pionierki informatyki, admirał Grace Murray Hopper, która brała udział między innymi w opracowywaniu pierwszych języków programowania. Z okazji tej rocznicy co roku w tym okresie organizowany jest tydzień edukacji informatycznej. 

Obecnie informatyki uczą się nawet najmłodsi, edukacja informatyczna w szkołach przebiega zarówno na wydzielonych zajęciach informatycznych, jak i podczas wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach innych przedmiotów. Wiele odbyło się za sprawą ostatniej reformy edukacji, do której doszło w Polsce w 2017 roku. Oprócz zmian systemowych, dokonano też zmian w podstawach programowych. Położony został wówczas nacisk na rozwój edukacji informatycznej. Co więcej – już od najmłodszych klas. 

Posłuchaj
59:27 2021_12_09 22_00_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 22:00

59:14 2021_12_09 21_00_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 21:00

Do niedawna przedmioty informatyczne rozpatrywane były w sposób bardzo techniczny. Mówiło się o technologii, o powstawaniu nowych urządzeń, ale pomijano temat tego, co można dzięki nim osiągnąć oraz jak one mogą służyć ludzkości. 

„Te zmiany, które zostały wprowadzone w edukacji informatycznej, były przygotowywane co najmniej dwadzieścia lat przez środowisko informatyczne. Myśmy byli świadomi tego, że nauczanie informatyki musi przejść dość dużą metamorfozę i na szczęście to się udało” – mówiła Anna Beata Kwiatkowska, która specjalizuje się w metodyce nauczania informatyki.

Celem lekcji informatyki ma być przede wszystkim rozwijanie kreatywności uczniów, prowokowanie do myślenia i rozumienia świata, a także nauka bezpiecznego poruszania się w nim. Jak dokładnie wygląda i na czym polega edukacja informatyczna w szkołach? Na te i inne pytania odpowiedzieli goście ostatniej Strefy Rodzica - Anna Beata Kwiatkowska, specjalistka od metodyki nauczania informatyki oraz Szymon Gabrek, prowadzący kursy programowania dla dzieci i młodzieży Młodzi Programiści. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Anna Beata Kwiatkowska, specjalistka od metodyki nauczania informatyki oraz Szymon Gabrek, prowadzący kursy programowania dla dzieci i młodzieży Młodzi Programiści. 
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz spot Polskiego Radia Dzieciom 

Zobacz także

Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:05
Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:16
Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
rozwiń zwiń