X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

UODO włącza się w obchody Dnia Nowych Technologii w Edukacji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 12:53
Już po raz czwarty odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa MEiN, organizowana wspólnie z kuratorami oświaty, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią. UODO włącza się w to wydarzenie, którego inauguracja będzie 29 kwietnia 2022 r.
Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Inauguracja 29.04.2022.
Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Inauguracja 29.04.2022.Foto: mat. pras.

– Nowe technologie mają ogromny wpływ na współczesne społeczeństwo i rozwój gospodarczy. Warto też zwrócić uwagę, że rewolucji cyfrowej towarzyszy rosnąca popularność „inteligentnych” urządzeń mobilnych i aplikacji, które gromadzą informacje na temat użytkowników. Dzieci i młodzież lepiej radzą sobie z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych niż ich rodzice i dziadkowie. Umiejętności cyfrowe stają się więc niezbędne dla młodych ludzi; są ich codziennością – powiedział Tomasz Soczyński, dyrektor Departamentu Nowych Technologii w UODO.

– Ważnym zadaniem współczesnej edukacji jest zapewnienie młodemu pokoleniu m.in. odpowiedniego przygotowania do umiejętnego korzystania z nowych technologii. Jednym z elementów tego przygotowania jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę ochrony danych osobowych i prywatności podczas korzystania z udogodnień technologicznych, z którymi mają lub będą mieć do czynienia podczas nauki i zabawy, ale także w przestrzeni publicznej lub prywatnej – powiedziała Urszula Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji.

Organizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wydarzenie wpisuje się w misję organu nadzorczego, który upowszechnia w społeczeństwie wiedzę o ryzyku, a także przepisach, zabezpieczeniach i prawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych oraz rozumienia tych zjawisk. Szczególne miejsce w działaniach edukacyjnych UODO zajmują dzieci.

UODO przygotowało poradę dla nauczycieli i uczniów pt. „Warto wiedzieć... Nowe technologie a prywatność. Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie?" (link otwiera się w nowej karcie).

W materiale przedstawiono zagrożenia dla prywatności, jakie niesie za sobą nieświadome korzystanie z nowych technologii. Należą do nich m.in. utrata dostępu do kont internetowych, doświadczenie hejtu, fake news, deepfake czy infekowanie sprzętu złośliwym oprogramowaniem. Eksperci UODO zaprezentowali także kilka praktycznych wskazówek, co zrobić, aby młodzi użytkownicy nowych technologii bezpiecznie posługiwali się swoimi danymi osobowymi i w ten sposób świadomie zadbali o swoją prywatność. Uzupełnieniem porady jest fiszka zawierająca wyjaśnienie najważniejszych pojęć oraz quiz, dzięki któremu uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę.

Zdając sobie sprawę, że skuteczna ochrona tożsamości wynika nie tylko z wiedzy, ale również odpowiednich zachowań, Prezes UODO kładzie duży nacisk na kształtowanie odpowiednich postaw wśród najmłodszych Polaków. Dlatego temat ten jest obecny także w programie edukacyjnym UODO dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”.

***

Zadbasz o swoją prywatność, gdy zachowasz równowagę i zastosujesz się do kilku podstawowych zasad:

 1. KORZYSTAJ TYLKO Z ZAUFANEGO ŁĄCZA

  Unikaj korzystania z publicznych, ogólnodostępnych Wi-Fi. Nie wprowadzaj również żadnych danych na stronach, które nie stosują szyfrowania takich informacji, tj. nie posiadają na początku adresu skrótu https oraz ikony zamkniętej kłódki w pasku adresu przeglądarki. Warto także rozważyć wykorzystanie sprawdzonej aplikacji VPN.

 2. UŻYWAJ SILNEGO I ZRÓŻNICOWANEGO HASŁA

  Używaj silnych, zróżnicowanych haseł do aplikacji i systemów. Ponadto nie stosuj tego samego hasła do różnych kont. Nie zapisuj ustalonych haseł, by nikt oprócz Ciebie nie miał do nich dostępu – tylko Ty powinieneś znać swoje hasło. Pamiętaj także, by regularnie zmieniać hasła. Zalecane jest także stosowanie tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego, np. za pomocą kodów SMS, tokenów czy fizycznych kluczy bezpieczeństwa.

 3. ZARZĄDZAJ UPRAWNIENIAMI W APLIKACJI

  Kontroluj, co i komu udostępniasz, kto może widzieć Twoje zdjęcia oraz czy Twój profil powinien być widoczny dla zewnętrznych wyszukiwarek. Podczas ściągania aplikacji, np. do nauki języka, zwróć uwagę, do jakich danych osobowych i funkcji urządzenia wymaga ona dostępu. Niektóre aplikacje domagają się od użytkownika dostępu m.in. do: informacji o naszej lokalizacji, zdjęć, kontaktów czy dokumentów, nawet jeżeli nie jest to konieczne do realizacji usługi. Sprawdzaj, jakie pliki cookies zapisuje strona, którą odwiedzasz.

 4.  ZWRACAJ UWAGĘ, KTO I JAK ZAMIERZA KORZYSTAĆ Z TWOICH DANYCH

  Upewnij się, że na przeglądanej stronie internetowej znajduje się polityka prywatności oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych (klauzula informacyjna), która zawiera informacje o administratorze, takie jak jego dane kontaktowe i zasady ochrony danych osobowych. W szczególności sprawdź, czy Twoje dane jako użytkownika są profilowane i czy decyzje są podejmowane w sposób automatyczny, a więc bez Twojego udziału, a za pomocą środków technicznych. Informacje te powinny być przekazane w sposób przejrzysty i zrozumiały.

 5. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ

  Uważaj na tzw. phishing, który polega m.in. na rozsyłaniu przez internetowych przestępców, linków do fałszywych stron, w celu kradzieży Twoich danych dostępowych – stron przypominających te, z których korzystamy na co dzień. Zachowaj czujność zanim otworzysz otrzymany link, upewniając się, że pochodzi z zaufanego źródła.

 6.  NIE UJAWNIAJ ZBYT WIELU INFORMACJI O SOBIE

  Ogranicz informacje, które ujawniasz na swój temat w Internecie. W tym zwłaszcza nie publikuj kopii dokumentów tożsamości, informacji finansowych i innych informacji, które mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie w nieuprawniony sposób.

 7.  STOSUJ ZASADĘ OGRANICZONEGO ZAUFANIA

  Nie ufaj nieznajomym w sieci! Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie i jakie ma intencje. Nie przyjmuj zaproszeń od nieznanych użytkowników na portalach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym XII edycję Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Urzędu Ochrony Danych Osobowych Twoje dane – Twoja sprawa.  

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza platforma MapujPomoc.pl - miejsce dla pomagających i szukających pomocy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 14:40
MapujPomoc.pl to miejsce dla pomagających i szukających pomocy. Dzięki wyszukiwarce wszyscy łatwiej będą mogli się odnaleźć. Osoby chcące pomóc, sprawdzą gdzie jakaś instytucja działa i czego potrzebuje. Wystarczy zadzwonić, przyjść i pomóc. Jednocześnie, każda organizacja potrzebująca wsparcia dla swoich działań może dodaj ogłoszenie i pokazać czego lub kogo potrzebuje do niesienia jeszcze lepszej pomocy.
rozwiń zwiń