X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Zobacz video z warsztatów PRD

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 22:20
W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbył się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbyły się prezentacje twórczości ukraińskich artystów. Wiele ciekawego działo się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie. Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 
Festiwal Dwa Teatry. Warsztat Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom prowadzony przez Martynę Chuderską i Julię RozbieckąPRD
Festiwal "Dwa Teatry". Warsztat ""Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" prowadzony przez Martynę Chuderską i Julię Rozbiecką/PRDFoto: Cezary Piwowarski/PR

Historia Festiwalu "Dwa Teatry" sięga 2001 roku. W 2020 wydarzenie nie odbyło się z powodu pandemii. W ubiegłym roku Zamość po raz pierwszy gościł najważniejszy w kraju przegląd radiowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegało się 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniały dwa zespoły jurorów. W konkursie mogły brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywały się m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). 

Wśród imprez towarzyszących m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia był wolny.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostały również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność miała okazję wysłuchać przygotowanego przez Program 2 Polskiego Radia "Krakusa" Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk) oraz obejrzeć "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród konkursowych spektakli Teatru Telewizji. Zaplanowano także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretowali Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

W tym roku zaprezentujemy również – w pięknym miejscu, jakim jest Muzeum Arsenał – specjalny cykl prezentujący współczesną dramaturgię ukraińską – mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Ponadto w sobotę, 11 czerwca, w Pawilonie pod Kurtyną, ukraińską poezję czytali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Zaprezentowane zostały również słuchowiska nawiązujące do tematyki ukraińskiej: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reż. Jana Hussakowskiego.

Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje emitowane były codziennie – ze specjalnego, plenerowego studia w Zamościu – w: Jedynce (m.in. "Jedyne takie miejsce", "Kulturalna Jedynka" , "Wieczór z Jedynką"), Dwójce ("Poranek Dwójki" i audycje specjalne) oraz Trójce ("Zapraszamy na weekend", "Zagadkowa niedziela", "Trzy gramy Redbada", "Klub Trójki" i "Scena teatralna Trójki").

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło w niedzielę, 12 czerwca, na wieczorną audycję plenerową z Zamościa – "Kulturalna strefa" (początek o godz. 21.00). Podczas warsztatów "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" dziennikarze stacji opowiadali najmłodszym o radiu, o dźwięku i o tym, jak się nagrywa słuchowisko. Za przykład posłużyły fragmenty wyprodukowanych przez Polskie Radio Dzieciom: "Przygoda wielka Rysia Pędzelka" i "Kot w butach". Uczestnicy warsztatów radiowych mieli okazję wziąć do ręki scenariusz, stanąć przed mikrofonem, wcielić się w rolę aktorów i własnym głosem opowiedzieć przygody Rysia Pędzelka czy Kota w Butach. Chętni mogli również zobaczyć, jak powstaje reportaż radiowy i wziąć udział w jego przygotowaniu. Efekty tej pracy będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Zobacz video-relację z warsztatów "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" 

W niedzielę o 21.00 Polskie Radio Dzieciom nadało audycję "Kulturalna Strefa" prosto z Zamościa. Gościem Martyny Chuderskiej był Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny i filmowy, pisarz, autor sztuk. Na festiwalu zaprezentowano słuchowisko jego autorstwa "Żona"..
Posłuchaj
59:08 2022_06_12 21_00_20_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 "Kulturalna strefa" w PRD ze studia plenerowego w Zamościu
 

O wydarzeniu informować będą również Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy i Polskie Radio 24.

Publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.

Zobacz także

Czytaj także

Słuchowisko "Dziadek do orzechów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:00
Polskie Radio Dzieciom z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowało dla słuchaczy prezent, jakim jest emisja słuchowiska "Dziadek do orzechów cz.1" Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmana - w adaptacji i reżyserii Julii Rozbieckiej i z udziałem dziennikarzy PRD. Słuchowisko pojawiło się po raz pierwszy na antenie w Wigilię, można go posłuchać także dziś i w drugi dzień Świąt o godz. 19.10.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko w PRD "Kłapouchy obchodzi urodziny”

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 19:55
Polskie Radio Dzieciom zaprasza swoich słuchaczy na słuchowisko "Kłapouchy obchodzi urodziny" Alana Alexandra Milne, w reżyserii Zdzisława Dąbrowskiego i adaptacji Barbary Zembrzuskiej. Słuchowisko produkcji Teatru Polskiego Radia z 1986r. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. odcinek podcastu z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępny jest najnowszy, 12. odcinek lekcji nauki języka polskiego. To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W najnowszym podcaście "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​", będziemy kontynuować temat rodziny i poznamy takie słowa, jak "babcia", "dziadek", "kuzynka", "kuzyn", "ciocia" i "wujek". (В цій серії ми продовжимо тему родини і повчимось таких слів, як бабуся, дідусь, двоюрідна або троюрідна сестричка і братик, тітка і дядько). Każda lekcja rozpoczyna się od przypomnienia wcześniej poznanych zwrotów. Zapraszamy!
rozwiń zwiń