Polskie Radio Dzieciom

Weekend na sportowo, pełen kultury i ciekawostek

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:25
Wiosna tuż-tuż, dlatego w audycjach Polskiego Radia Dzieciom poszukamy jej zwiastunów. Kulfon i Monika sprawdzą jakie zwyczaje i obrzędy związane były dawniej z jej nadejściem. Zaś w "Rodzinnym W-fie" popracujemy nad kondycją i przyjrzymy się stylom pływackim, nauce pływania i sportowej karierze sześciokrotnego mistrza Polski juniorów w pływaniu. W niedzielę zaprosimy do "Kulturoteki" do wysłuchania rozmowy z mistrzynią języka polskiego. Zapraszamy!
Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom on-line
Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom on-lineFoto: shutterstock.com/OlhaTsiplyar

18.03. SOBOTA

10:00-11:00 "Rodzinny W-f" – Gość: Tymoteusz Jóźwiak, sześciokrotny mistrz Polski juniorów wpływaniu. Opowie o stylach pływackich, nauce pływania i sportowej karierze. 

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" – Jan II Kazimierz Waza powszechnie uważany jest za jednego z najgorszych władców w naszej historii. Czym zasłużył sobie na taką ocenę? Jak wyglądała biografia ostatniego polskiego króla z dynastii Wazów? Ile lat żył Jan Kazimierz i czy pomimo surowej oceny historyków można mu przypisać jakieś zasługi dla kraju? O tym w dzisiejszej audycji opowie Marta Powałowska i jej gość - Sławomir Szczocki z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie, który był siedzibą dynastii Wazów. 

19.03.NIEDZIELA

10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Pantomima, czyli spektakl teatralny, w którym nie ma dźwięku. Ale czy na pewno? Gość: Justyna Filinowicz, aktorka, tancerka.

13:00-14:00 "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Kulfon i Monika przygotowują się na przyjście wiosny, wypatrują zwiastunów wiosny i sprawdzają jakie zwyczaje i obrzędy związane były dawniej z jej nadejściem np. topienie Marzanny.

15:00-16:00 "Gwiazdozbiór" – Program spędzimy w kinie. To za sprawą podsumowania lutowych premier kinowych oraz naszej gwiazdy tygodnia, którą będzie Feliks Matecki - młody, zdolny aktor. Feliks występuje przed kamerą od 7 roku życia. W zeszłym roku miała miejsce głośna premiera z jego udziałem "Orlęta. Grodno ’39". Właśnie dlatego m. in. porozmawiamy o tym, jak to jest grać główną rolę w filmie opartym na faktach.

17:00-18:00 "Kulturoteka" – Małgorzata Strzałkowska o książkach "Drzewiej, czyli dawniej" i "Harcuj z nami ze słowami". Mistrzyni języka polskiego opowie o słowach, które kiedyś znaczyły co innego niż dziś oraz o tym dlaczego mówimy samochód, a nie samojedź, i skąd przyszły do nas kalosze a także o innych ciekawostkach językowych, które zawarła w swoich książkach. 

20.03. PONIEDZIAŁEK 

7:00-10:00 "Poranek w PRD" - Na świecie istnieje aż 26 gatunków wróbli. W Polsce żyją te szarobrązowe. Prawdopodobnie przybyły do Polski z rejonów południowo-zachodniej Azji. Wiążą się w pary na całe życie i są bardzo przywiązane do swojego gniazdka. Wróble są też bohaterami wielu wierszy, piosenek i bajek dla dzieci. Poznamy wróbelka Elemelka, wróbla Ćwirka i innych. 

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Spotkanie z Aladynem i jego tajemniczą lampą, czyli muzyczna podróż z bohaterami filmów z 1992 r. i 2019 r.  

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" – Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Osobę, która wykonuje z niego różne rzeczy nazywamy stolarzem. Dowiemy się dziś o przedmiotach z dawnych czasów, związanych z pracą stolarza i o tym, czym różni się cieśla od stolarza. 

15:00-18:00 "Popołudnik w PRD" - Odwiedzimy Miasto Świateł, wejdziemy na najwyższy szczyt Europy i zjemy chrupiącą bagietkę. O atrakcjach i ciekawostkach Francji. 

21:00-22:00 "Strefa rodzica" – Wsparcie dla rodziców, którzy stracili dziecko albo wiedzą, że stracą i trzeba im pomóc przejść ten etap. Gość: Filip Tarachowicz, prezes Fundacji Panda Team, tata Karolka oraz Michałka, który odszedł z powodu nowotworu mózgu. 

22:00-23:00 "Co nam w duszy gra?" – W audycji pojawi się Tomasz Kudelski, który opowie o płycie "Call The Distant". W pracach nad płytą wzięli udział artyści, muzycy i inżynierowie dźwięku pochodzący z Polski, Hiszpanii, Kuby, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrania prowadzone były w Polsce oraz USA, jednak główną ich część z towarzyszeniem symfoników Palma de Mallorca zrealizowano na Majorce, stolicy archipelagu Balearów. Pomysłodawcami projektu są autor muzyki Tomasz Kudelski oraz producent Jacek Szabrański.

 

Zobacz więcej na temat: radio dla dzieci
Zobacz także
Czytaj także

Gimnastyka słowiańska i jej przekaz

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 12:54
Emilia Bartkowska prowadzi gimnastykę słowiańską warsztaty, dzięki którym kobiety uczą się kochać siebie. Jak wyglądają takie zajęcia? Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień św. Patryka - czyli wszystko co zielone

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 13:29
W piątkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy o naturalnych fabrykach tlenu, czyli roślinach. Sprawdziliśmy gdzie na świecie jest najwięcej lasów, a gdzie jest zieleni najmniej. Zawarliśmy znajomość z Czarnoksiężnikiem ze Szmaragdowego Grodu i sprawdziliśmy, z jakich owoców można by zrobić zieloną galaretkę. Był też slalom przez zielone pytania - dla chętnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" rozmowa o Festiwalu Mały Koneser

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 09:15
Festiwal Mały Koneser rozgościł się w Centrum Praskim Koneser w ubiegłym roku, a wydarzenie zyskało ogromne uznanie nie tylko najmłodszej publiczności. Kolejna, wyczekiwane przez miłośników literatury edycja festiwalu Mały Koneser już w najbliższy weekend w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. W ramach drugiej edycji na 18 i 19 marca zaplanowanych zostało wiele wydarzeń. Całości towarzyszyć będą targi książki dziecięcej i młodzieżowej Mały Koneser.
rozwiń zwiń