Polskie Radio Dzieciom

XX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Szkoła Podstawowa nr 279 w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 14:03
Pod hasłem "Czas płynie jak rzeka" 20 kwietnia odbył się XX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 279 im. Batalionów Armii Krajowej "Gustaw" i "Harnaś" w Warszawie. Uczniowie z osiemnastu szkół Dzielnicy Praga Południe prezentowali wybrane wiersze. 
Na zdjęciu laureaci XX Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego w SP 279 w Warszawie
Na zdjęciu laureaci XX Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego w SP 279 w WarszawieFoto: PR

20 kwietnia odbył się finał XX Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 279. W tym roku hasło przewodnie brzmiało "Czas płynie jak rzeka". W konkursie adresowanym do uczniów klas I-III wzięło udział osiemnaście szkół z całej dzielnicy Pragi Południe. W jury zasiadali Ewa Chotomska, Hanna Niewiadomska i Martyna Chuderska. 

Tematyka Konkursu obejmowała przekrój literatury dziecięcej, miedzy innymi :Wandy Chotomskiej, Ewy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredro, Grzegorza Kasdepke, Hanny Niewiadomskiej , Stanisława Jachowicza, Agnieszki Frączek i wielu innych.

W występach uczestników nie brakowało elementów aktorskich. Wiersze były interpretowane w ciekawy, plastyczny sposób, a wiele z nich przypominało teatralne wejścia.

XX  Dzielnicowy Konkurs Recytatorski. Laureaci i wyróżnieni

I miejsce zajęła Lena Wiciak ze Szkoły Podstawowej nr 402 z wierszem Juliana Tuwima pod tytułem "Spóźniony słowik", II miejsce zajęła Milena Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 143, która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Prot i Filip", III nagrodę otrzymał Antoni Rejmak ze Szkoły Podstawowej nr 279, który wykonał wiersz autorstwa Marii Konopnickiej pod tytułem "Stefek Burczymucha". 

Posłuchaj
59:34 [DAB]Dzieciom (PCM) 7 maj 2023 17_00_01.mp3 XX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Szkoła Podstawowa nr 279 w Warszawie w "Kulturotee"_7.05.2023

Wyróżnienia trafiły do Katarzyny Sulowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 163, która wykonała wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Pchła Szachrajka" oraz do Małgorzaty Wiesiołek ze Szkoły Podstawowej nr 143 za interpretację wiersza Jana Brzechwy pod tytułem "Kto z kim przestaje".

Laureaci i wyróżnieni, a także prowadzący konkurs uczniowie klasy 3a, Polina i Franciszek, opowiedzieli w audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom o poezji, swoich pasjach i przygotowaniach do konkursu. Nie tylko świetnie recytują, ale też śpiewają, tańczą, grają na instrumentach, rysują i nie stronią od sportu! Tak liczne pasje trzeba pogodzić nie tylko ze szkolnymi obowiązkami, ale też z przygotowaniami. 

– Przygotowania zaczynamy już zimą, mimo że konkurs jest zawsze na wiosnę – mówiła Izabela Przystawska – Już w grudniu powstają pierwsze pomysły, jakiej literatury ma dotyczyć i jaki będzie temat konkursu, wtedy są wszystkie przygotowania, w tym budowa regulaminu, żeby wszystkie chętne dzieci mogły brać w nim udział i się w nim odnaleźć.  

W "Kulturotece" o poezji, pasjach i przygotowaniach do konkursu opowiedzieli laureaci, o trudach oceniania Hanna Niewiadomska, a o idei takich przedsięwzięć Izabela Przystawska.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Laureaci XX Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego
Data emisji: 7.05.2023
Godzina emisji: 17:00

"Kulturoteka" to audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Co tydzień, w każdą niedzielę od godziny 17-tej wywiady, relacje oraz nowości wydawnicze. Do dziecięco-młodzieżowego świata ciekawostek owianych kulturą zaprasza Martyna Chuderska.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:29
W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
rozwiń zwiń