Polskie Radio Dzieciom

Wokalne talenty przyjeżdżają do Nowego Sącza! 26 czerwca rusza XX Festiwal "Skowroneczek"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 18:58
W najbliższy poniedziałek 26 czerwca do Nowego Sącza przyjadą wokalne talenty z różnych stron Polski, a także artyści z zagranicy. Przed nami jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Skowroneczek", który od dwóch dekad promuje twórczość skomponowaną dla dzieci i wykonywaną przez dzieci. Dodatkowo, w tym roku zdobywczyni lub zdobywca nagrody głównej Grand Prix weźmie udział w 9-dniowym wyjeździe do Włoch, który połączy zwiedzanie z koncertowaniem! Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom.
Wokalne talenty przyjeżdżają do Nowego Sącza 26 czerwca ruszaXX Festiwal Skowroneczek
Wokalne talenty przyjeżdżają do Nowego Sącza! 26 czerwca rusza XX Festiwal "Skowroneczek"Foto: mat. pras.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, który wspiera ideę promowania młodych wokalnych talentów, także spoza naszego kraju. Dlatego, również w tym roku, prezydent wystosował zaproszenie do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu "Skowroneczek" do miast partnerskich Nowego Sącza.  

Partnerem tegorocznej edycji Festiwalu jest Województwo Małopolskie, a wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Jak zapewniają organizatorzy wszystko jest już zapięte niemal na ostatni guzik i teraz pozostaje oczekiwanie na pierwszych uczestników, którzy przyjadą do Nowego Sączą w poniedziałek 26 czerwca. - Już nie możemy się doczekać pierwszego dnia, kiedy poznamy wszystkich wokalistów biorących udział w Festiwalu "Skowroneczek". Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz, ale także na wysokim poziom wokalnych prezentacji - mówi dyrektor Festiwalu ks. Andrzej Mulka.

Milenia Małecka-Rogal, dyrektor artystyczna wydarzenia podkreśla, że młodzi artyści potrafią bardzo dojrzale wykonywać przygotowane utwory, czym niejednokrotnie zaskakują Jury konkursowe.  

- Wiele razy mogliśmy obserwować wschodzące gwiazdy sceniczne, które już wtedy wykazywały się niezwykłą wrażliwością i dojrzałością artystyczną, a dzisiaj są wielką dumą dla swoich rodziców i opiekunów, ale także dla nas organizatorów. Kiedy spoglądamy za siebie i widzimy ile udało nam się dotychczas zrobić, to czujemy, że możemy i chcemy jeszcze więcej. Dlatego niech ta dwudziesta edycja Festiwalu nie będzie podsumowaniem, ale rozpoczęciem kolejnego etapu w rozwoju Festiwalu "Skowroneczek", który mam nadzieję przetrwa kolejne 20 lat - dodaje Milenia Małecka-Rogal.  

Tymczasem przed uczestnikami jubileuszowego Festiwalu "Skowroneczek" wyjątkowy tydzień, pełen artystycznych niespodzianek, wyzwań i często ciężkiej pracy. Już we wtorek 27 czerwca ruszają festiwalowe przesłuchania, a na dużej scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu zaprezentują się wokaliści z I i II kategorii wiekowej. Natomiast w środę 28 czerwca zaśpiewają starsi uczestnicy z kategorii III i IV. Festiwalowym prezentacjom będzie się przysłuchiwać Jury w składzie:

 

 • Prof. dr hab. Lidia Matynian (Przewodnicząca) – wykładowca akademii Muzycznej w Krakowie;
 • Adrianna Wielgus – Zastępca Dyrektora TVP ABC;
 • Ivanova Łarysa – Uzhgorod, Pałac Dzieci i Młodzieży "Padyiun" (Ukraina);
 • Marcela Petriľaková – Stara Lubovnia (Słowacja);
 • Milenia Małecka - Rogal – Dyrektor Pałacu Młodzieży – Nowy Sącz;
 • Ks. dr hab. Tomasz Trafny – Papieska Rada ds. Kultury;
 • Paolo Tagliaferri – dyrygent (Włochy);
 • Paweł Moszumański – muzyk i kompozytor – Kraków;
 • Dariusz Janus – wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, kompozytor i producent muzyczny;
 • Mateusz Ziółko – piosenkarz, wokalista. 

Jak co roku, podczas Festiwalu "Skowroneczek" jest czas na śpiewanie i czas na relaks oraz odpoczynek. W czwartek uczestnicy najpierw wezmą udział w próbie w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim, gdzie odbędzie się koncert laureatów. Potem wyjadą do Zakopanego i Chochołowa. Tam będą czekać na nich przygotowane atrakcje.  

Piątek i sobota będą czasem intensywnych przygotowań do wielkiego finału. Dlatego wokaliści walczący o nagrodę Grand Prix wezmą udział w kolejnych próbach scenicznych, a także warsztatach artystycznych. Te będą szansą na doskonalenie umiejętności nie tylko wokalnych, ale również tych związanych z poruszaniem się na scenie.  

Stało się już tradycją, że uczestnicy Festiwalu "Skowroneczek" co roku wyjeżdżają do Krynicy-Zdroju, gdzie oprócz zwiedzania uzdrowiska, biorą udział w koncercie dla mieszkańców. W tym roku wyjazd do Krynicy odbędzie się w piątek 30 czerwca i będzie próbą generalną przed najważniejszym wydarzeniem Festiwalu. 

Bez wątpienia największe emocje będą towarzyszyć uczestnikom podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w niedzielę 2 lipca o godzinie 17:00 w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim.  Wydarzenie będzie rejestrowane przez TVP ABC. Zanim jednak młodzi wokaliści pojawią się na festiwalowej scenie, o godzinie 12:00 wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice św. Małgorzaty, a potem, o godzinie 13:00, spotkają się z władzami miasta Nowego Sącza i odbiorą nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. To wtedy dowiemy się kto został laureatem głównej nagrody Grand Prix!  

XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Skowroneczek" wcale nie musi się jednak kończyć po wielkim finale. Wszystko za sprawą niespodzianki, jaką organizatorzy przygotowali dla chętnych uczestników. Tym razem jest to niesamowity 9-dniowy wyjazd do Włoch w terminie 6-14 sierpnia 2023, który połączy zwiedzanie pięknych miejsc z koncertowaniem. Dla zdobywczyni lub zdobywcy nagrody Grand Prix wyjazd będzie nagrodą. Dla pozostałych uczestników organizatorzy przygotowali preferencyjne warunki. 

ORGANIZATORZY:

 • Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza
 • Pałac Młodzieży w Nowym Sączu
 • Bazylika św. Małgorzaty
 • Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek"

 Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym XX Festiwalu "Skowroneczek".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ


 

 

Zobacz także
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 08:55
Zakończył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. Posłuchajcie relacji Polskiego Radia Dzieciom z tego wydarzenia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski w konkursie Eurowizji Junior 2022

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:02
Podczas wielkiego finału "Szansy na sukces. Eurowizja Junior 2022" wyłoniono polskiego reprezentanta. Stanie on na wielkiej scenie tegorocznej Eurowizji Junior w Armenii. Wybór był sumą punktów przyznanych finalistom przez jurorów oraz głosów telewidzów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski na XX Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończyły się bezpłatne warsztaty "Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 10:55
W lutym dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w świecie programowania w ramach największych ogólnopolskich warsztatów programistycznych “Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 12. już edycji wydarzenia wzięło udział ponad 35 000 osób. Od 4 lutego do 5 marca uczestnicy warsztatów poznawali podstawy programowania w różnych środowiskach programistycznych. Tym razem motywem przewodnim akcji było "Retroprogramowanie".
rozwiń zwiń