Polskie Radio Dzieciom

Prapremiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 11:29
5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie. Patronat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer prapremiera spektaklu Dzikie harce. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom
5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer prapremiera spektaklu "Dzikie harce". Patronat medialny Polskie Radio DzieciomFoto: mat. pras.

W "Dzikich harcach" - za sprawą gier i zabaw - teatr staje się miejscem uwolnienia od obowiązujących zwykle zasad. Rozmowy ojca i syna wokół tego, gdzie przebiega granica między regułami a beztroską i wygłupami, stały się inspiracją do zbudowania opowieści w spektaklu. Twórcy i twórczynie bawią się sytuacjami znanymi każdemu, kto wychowywał lub był wychowywany. Spektakl zadaje pytania o to, kiedy lista prawideł i zakazów jest konieczna i pokazuje, że w teatrze zabawę też można traktować poważnie.

 - "Dzikie harce” powstały dzięki rozmowom z moim synem Jędrkiem (lat 8). Chciałem, żeby poznał magię teatru jako miejsca szalonego, otwartego i pięknego. A zarazem dzięki Jędrkowi starałem się zrozumieć, co zmienić w swoim teatrze, żeby przemawiał do dzieci. – mówi reżyser spektaklu.   
Na początku zadawałem pytania tak żenujące jak "Czy to by się podobało dzieciom?”, na co padała rozsądna odpowiedź "Skąd mam wiedzieć, co lubią wszystkie dzieci?” Szukałem pomysłów radosnych. Chciałem być odważny i bawić, a jednocześnie miałem obawy jako odpowiedzialny rodzic. Jak połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem, ograniczeniami? To spektakl o tym, że radość,  zabawa są wartością samą w sobie i są czasem ważniejsze, niż zasady. I jest to też oczywiście spektakl o magii teatru! – dodaje.

Nad realizacją spektaklu obok Wojtka Ziemilskiego i jego syna Jędrka (współpraca dramaturgiczna), czuwa wielu znakomitych twórców i twórczyń: Maria Stokłosa – współpraca reżyserka i choreografia, Wojtek Pustoła – scenografia, kostiumy i współpraca koncepcyjna, Olga Turczak- kostiumy, Anita Kwiatkowska-Naqvi -animacja oraz Justyna Czarnota i Sodja Lotker – współpraca dramaturgiczna. Muzykę skomponował laureat Paszportu Polityki, multiinstrumentalista i kompozytor Dominik Strycharski.
Na scenie zobaczymy Katarzynę Brzozowską, Elżbietę Pejko, Annę Przygodę, Jacka Ponińskiego, Krzysztofa Prygla, Macieja Owczarzaka, Błażeja Twarowskiego (gościnnie), oraz w animacji - Jędrka i Wojtka Ziemilskich (gościnnie).

Bilety na spektakle i więcej informacji o przedstawieniu dostępne są na stronie teatru www.teatrguliwer.pl.

Patronem medialnym premiery spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom.
W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!

Telefon do studia PRD: 22 645 20 55
***

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 18:41
Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 14:13
Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera w Teatrze Groteska. "Wszechświaty mojego taty"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:29
Czy to prawda, że w całym kosmosie tata najbardziej kocha swoje dziecko? Czy znajdzie je wszędzie, choćby ukryło się w najciemniejszym szałasie albo w trawie… albo w szafie… albo w najdalszym zakątku wszechświata? A raczej – wszechświatów. Bo przecież każdy tata, choć z wierzchu może być brodaty jak żubr, łysy jak księżyc, wysoki jak wieża, kulisty jak planeta, w głębi duszy jest kosmonautą, który przemierza dla swojej córki i razem z nią Wszechświaty Taty. Patronat medialny nad premierą spektaklu "Wszechświaty mojego taty" objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń