Polskie Radio Dzieciom

Czego dziadkowie mogą nauczyć się od dzieci i dwrotnie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 18:16
- Jestem za tym, żeby nie tracić w sobie ciekawości życia i wzorować się na dzieciach. Dzieci mają ciekawość życia bo jeszcze niewiele wiedzą, a osoby starsze nie powinny być w tyle z wiedzą na temat zmieniającego się świata - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Mądra Babcia, która podzieliła się swoimi pomysłami na bycie szczęśliwą babcią nie oceniającą, który ze światów jest lepszy: ten najnowszy czy ten zamierzchły.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Evgeny Atamanenko

- Możemy się uczyć w każdej minucie życia od każdego. Wystarczy obserwować świat, być ciekawym, patrzeć i zadawać pytania - powiedziała w Polskim Radiu Mądra Babcia dodając, że zapraszam dzieci do swojego świata pokazując im rzeczy, które dziś są już nieco zamierzchłe - Trochę nam cyfryzacja zjadła na przykład zabaw wspólnych bez ekranu czy różnych umiejętności zręcznościowych. Są to zabawy, które towarzyszyły mojemu dzieciństwu i nie wymagały ani prądu ani komputera ani smartfonu bo wtedy, poza prądem, tego wszystkiego nie było.

- Warto pokazywać dzieciom rzeczy, które dziś już są zapomniane. Jestem za tym, żeby poznawać świat różnymi sposobami i tymi, które wymagają energii elektrycznej, prądu i działania jakiegoś systemu cyfrowego, ale żebyśmy też godzili się poznawać świat na różne sposoby. I to jest oferta babć i dziadków, którą ja rekomenduję, żebyśmy pokazywali naszym dzieciom nie oceniając, który z nich jest lepszy. Oba są fantastyczne a my zapraszamy do naszego - podsumowała Mądra Babcia.

Dalszy ciąg rozmowy w załączonym zapisie audycji.

Posłuchaj
12:55 Mądra Babcia.mp3 Czego dziadkowie mogą się nauczyć od dzieci i odwrotnie? Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_Gościem Mądra Babcia_14.11.2023.

 

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 14.11.2023
Godzina emisji: 7.00.

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Rola dziadków w wychowaniu wnucząt

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
Babcia i dziadek to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu i w życiu naszych dzieci. Nikt inny nie jest w stanie sprostać zadaniom, które leżą na ich barkach. Są one zarezerwowane tylko dla nich.
rozwiń zwiń